جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

فعالیت 17 سازمان مردم نهاد در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل - خبر

 

 

فعالیت 17 سازمان مردم نهاد در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل

معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از فعالیت 17 سازمان مردم نهاد در این حوزه خبر داد.

فعالیت 17 سازمان مردم نهاد در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، عسگر سنگی افزود: از این تعداد چهار سمن در حوزه میراث فرهنگی فعالیت دارند.

وی گفت: مسئولیت سمن های میراث فرهنگی برنامه ریزی برای حفاظت از آثار تاریخی، فرهنگ سازی حفاظت از آثار و برگزاری کارگاه آموزشی است.

معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل به فعالیت 11 سمن حوزه گردشگری و محیط زیست نیز اشاره کرد و افزودسمن های فعال در این حوزه همکاری لازم با ادارات ذیربط جهت پاکسازی محیطی جاذبه های گردشگری و محوطه های تاریخی و درخت کاری و برگزاری نمایشگاه ها، جشنواره ها و همایش های تخصصی گردشگری و محیط زیست دارند.

سنگی همچنین به فعالیت دو سمن در حوزه صنایع دستی اشاره و تصریح کرد: این گروه از سمن ها نیز همکاری لازم با اداره کل در برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی، ورک شاپ ها و آموزش های تخصصی صنایع دستی دارند.

به گفته معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در شهرستان های نیر و مشگین شهر هر کدام یک سمن و در شهرستان پارس آباد دو سمن دایر بوده و مابقی در مرکز استان فعالیت دارند.

سنگی سازمان های مردم نهاد را نظام پنهان ارتقا سلامت جامعه دانست و گفت: سمن ها به صورت مستقل از دولت و به شکل غیرانتفاعی در خدمت مردم هستند و به نوعی صدای مردم نامیده می شوند.

وی افزود: سمن ها، نماد و واسط مشارکت مردم هستند و مشارکت مردم نیز یکی از بازوهای اصلی ارتقا سلامت و کاهش فقر و بی عدالتی است.

معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: اردبیل یکی از استان های پیشتاز در تشکیل مجمع سمن های جوان کشور است که در حوزه های مختلفی به ویژه گردشگری، محیط زیست، امور خیریه و مسائل اجتماعی و فرهنگی مشغول به فعالیت هستند.