جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

فضای مجازی کتابخوانی را مختل کرده است - خبر

 

 

فضای مجازی کتابخوانی را مختل کرده است

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اردبیل گفت: مشکل کتاب‌خوانی رسانه‌های نوظهور گریبانگیر اهالی فرهنگ در این استان شده و فضای مجازی و و فناوری‌های نوینی همچون تلفن همراه، ‌اینترنت، ‌گوگل و پیام‌رسان‌ها نیز در فاصله‌گیری مردم از کتاب بی‌تاثیر نبوده‌اند.

فضای مجازی کتابخوانی را مختل کرده است
زعفر احدزاده گفت: علاوه بر این عوامل بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده، رابطه‌ مستقیمی بین وضعیت اقتصادی مردم و کتاب‌خوانی نیز وجود دارد.
 
وی نقش خانواده‌ها را در کنار سیستم‌های آموزشی، پرورشی و فرهنگی در مهربانی با یار مهربان مهم دانست و گفت: والدین کتابخوان، فرزندان کتابخوان خواهند داشت و والدین همواره به عنوان الگوهای رفتاری نقش بسزایی در تربیت روانی، فکری و اجتماعی شدن فرزندان خود دارند.
 
به گفته او ، امروزه الزام وجود کتاب در سبد فرهنگی خانواده‌ها امری ضروری است و این در حالی است که ماهواره‌ها و رسانه‌های مدرن بویژه فضای مجازی جایگزین کتاب و کتابخوانی شده است.
 
او افزود: در سال‌های اخیر با توسعه علم و تکنولوژی و باز شدن پای شبکه‌های اجتماعی به زندگی، کتاب و کتابخوانی به فراموشی سپرده شده و از طرفی بسیاری از شهروندان کتاب خواندن را تنها به درس و مدرسه و دانشگاه محدود می کنند، در حالی که کتاب خوانی می‌تواند یک تفریح خوب و لذت‌بخش برای کسانی باشد که نمی‌دانند اوقات فراغت خود را چگونه بگذرانند.
 
وی اظهارداشت: پرورش و تربیت خواندن از روزهای اول زندگی و کودکی در محیط خانه و خانواده شروع می‌شود و تا آخرین مراحل و عالی‌ترین تحصیلات دانشگاهی ادامه می‌یابد و در این راستا عادت کردن به کتابخوانی لازم و کافی نبوده و باید نسبت به تحکیم و تداوم آن تلاش کرد تا هدف و مقصود مطالعه تحقق یابد.
 
او گفت: برای تداوم عادت خواندن باید سازمان‌های دیگر هم به یاری و همکاری نظام آموزشی بیایند که در این میان رسانه‌های همگانی و امکانات و ابرازهای ارتباطی فراگیر نقش موثری دارند.