جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

فرهنگ زیست‌محیطی مردم باید ارتقا یابد - خبر

 

 

فرهنگ زیست‌محیطی مردم باید ارتقا یابد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: فرهنگ زیست‌محیطی مردم باید ارتقا یابد.

فرهنگ زیست‌محیطی مردم باید ارتقا یابد

سیدرضا موسوی عصر امروز در جریان بازدید از مرکز نگهداری مارال در فندقلوی نمین اظهار کرد: حیات وحش یکی از مقوله‌های مهم و حیاتی در پیوند ناگسستنی با حیات بشری و زنجیره حیات انسان‌هاست که در حقیقت امروز بی‌توجهی به این عرصه می‌تواند تهدیدهای زیادی را به همراه داشته باشد.

وی شناسایی گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی را در این استان با بهره‌گیری از ظرفیت کارشناسان یادآور شد و تصریح کرد: بیش از 530 گونه پرنده در کشور شناسایی شده که 135 گونه آن در استان اردبیل موجود است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با بیان اینکه 31 گونه از این تعداد پستاندار و مابقی پرنده، خزنده، دوزیست و ماهی هستند، گفت: عمده اقدامات امنیتی و حفاظتی از این گونه‌ها سرشماری منظم آنها به ویژه پستانداران و پرندگان است که در طول سال انجام می‌شود.

موسوی به فعال بودن دو سایت نگهداری مارال و آهو در استان اردبیل اشاره کرد و افزود: مرکز تکثیر مارال از سال 88 در منطقه زیبای فندقلو شکل گرفته به طوریکه هم اکنون 21 رأس مارال در این سایت زندگی می‌کنند و گسترش این گونه را شاهد هستیم.

وی ضرورت حفظ و صیانت از حیات وحش را به همراه زیستگاه مناسب آن یادآور شد و بیان کرد: در کنار تنوع زیستی و وجود گونه‌های منحصر به فرد باید قدم‌های جدی را در حوزه فرهنگسازی در این بخش برداریم تا همه به اهمت کار حفاظت محیط زیست به ویژه نگهداری زیستگاه‌های مهم همتی راستین داشته باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: از سایت فندقلو می‌توانیم به عنوان یک ظرفیت علمی و تحقیقاتی در نشست‌ها و گردهمایی‌های مهم کشوری استفاده کنیم که در این ارتباط سعی بر توسعه و تقویت آنهاست.

موسوی با بیان اینکه شکار و صید 70 درصد تهدید گونه‌ها را شامل می‌شود، ادامه داد: با هدف افزایش جمعیت و حمایت از گونه‌های در معرض تهدید مناطق حفاظت شده سازماندهی شدند.