سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

فرهنگ حفاظت از محیط زیست در خلخال احیا شد - خبر

 

 

فرهنگ حفاظت از محیط زیست در خلخال احیا شد

رئیس حوزه قضایی بخش خورش‌رستم خلخال گفت: تلاش و اقدامات ادارات حفاظت محیط شهرستان‌های جنوب استان اردبیل موجب احیای فرهنگ حفاظت از محیط زیست در بین مردم منطقه شده است.

فرهنگ حفاظت از محیط زیست در خلخال احیا شد

باقر نریمانی افزود: برنامه‌های آموزشی ارائه شده از سوی ادارات حفاظت محیط زیست خلخال  وکوثر در افزایش جمعیت وحوش مناطق حفاظت شده و افزایش حساسیت مردم به مخاطرات زیست محیطی مفید واقع شده است.

او اظهارکرد: افزایش برنامه‌های آموزشی با محوریت تنوع زیستی در ارتقای فرهنگ و اخلاق زیست محیطی در بین اهالی ساکن در داخل و یا حریم این منطقه در حفاظت از گونه‌های نادر جانوری کارساز بوده است.

وی گفت: با توجه به قابلیت‌های زیست محیطی ، چشم‌اندازهای طبیعی و تنوع حیات وحش این منطقه افزایش مشارکت مردمی در حفظ و حراست این موهبت الهی در منطقه موجب افزایش حفاظت از داشته‌های طبیعی و جانوری منطقه می‌شود.

وی با ارائه رهنمودهای لازم برای چگونگی و نحوه اقدام قضایی علیه متخلفان شکار و صید در مناطق حفاظت شده، افزود: در صورت وقوع و گزارش هرگونه شکار و صید غیرمجاز در مناطق تحت مدیریت محیط زیست از سوی مرجع قضایی بخش با متخلفان برخورد قاطع خواهد شد.

نریمانی با تقدیر از تلاش محیط‌بانان در برخوردر قاطع با متجاوزان و غارتگران حیات وحش منطقه اظهارکرد: با هدف افزایش سطح مراقبت از مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع به پرونده‌های قضایی تخلفات شکار و زیست محیطی خارج از نوبت و بدون وقت قبلی رسیدگی می‌شود.

مهدی کسائی ، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلخال نیز گفت: بازدید رئیس حوزه قضایی بخش خورش‌رستم خلخال از چند زیستگاه منطقه شکار ممنوع دربند مشکول که تحت مدیریت مشترک ادارات محیط زیست خلخال و کوثر است، موجب دلگرمی محیط‌بانان فعال در این منطقه شده است.

او افزود: محدوده منطقه شکار ممنوع دربند مشکول به وسعت تقریبی ۲۹  هزار و ۸۰۰ هکتار در جنوب شهرستان کوثر قرار دارد که از این مساحت بیش از هشت هزار هکتار در بخش خورش‌رستم خلخال واقع شده و پرونده‌های متخلفان شکار و صید این محدوده در حوزه قضایی بخش خورش‌رستم مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.   

 یوسف رشیدی ، رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان کوثر نیز در این بازدید گزارشی در خصوص تاریخچه منطقه شکار ممنوع دربند مشکول ، حدود اربعه و وسعت آن،  تنوع زیستی (گونه‌های جانوری و گیاهی) و مشکلات و سختی‌های فعالیت محیط‌بانان در این منطقه ارائه کرده و از افزایش گونه‌های مختلف جانوری با افزایش سطح مراقبت از وحوش و ارتقای مشارکت مردم در حفظ و حراست از وحوش خبرداد.

منطقه شکار ممنوع دربند مشکول با طی مراحل مطالعاتی و قانونی از سال ۱۳۹۰ با درج آگهی در روزنامه رسمی ابتدا به مساحت ۲۳ هزار هکتار و با تعیین حدود و ثغور دقیق و اصلاحیه محدوده آن در سال ۱۳۹۶ به مساحت ۲۹ هزارو ۸۰۰  هکتار افزایش و تحت مدیریت حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.