رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

فرصتی برای معرفی ظرفیت های فرهنگی و اقتصادی استان - خبر

 

 

فرصتی برای معرفی ظرفیت های فرهنگی و اقتصادی استان

در روزهای اخیر برنامه های مختلفی برای گرامیداشت هفته اردبیل برگزار شد.

مردمان ساکن در جغرافیایی که امروز بنام استان اردبیل شناخته می شود، در طول تاریخ نقش ارزنده ای در حفظ تمامیت ارضی ایران و دفاع از هویت ملی این سرزمین داشته اند.
این منطقه در دوران باستان و پیش از اسلام مرکز جوشش اولین تمدن های ایرانی بوده و در دوران اشکانیان و ساسانیان به مرکز آموزشی و پشتیانی سپاه ایران برای مقابله با روم تبدیل شده و از اهمیت استراتژیکی ویژه ای برخوردار بوده است.
پس از ورود اسلام اردبیل و دیگر مناطق آذربایجان به مرکز مقاومت ملی در برابر برتری جویی های خلافای اموی و عباسی تبدیل شد و از مراکز تجاری مهم در مسیر جاده ابریشم به شمار می رفته است. پس از حمله مغول و در دوران ظهور صفویه نیز اردبیل نقش تاریخ ساز و تعیین کننده ای در وحدت و انسجام دوباره ایرانیان داشته است.
به گونه ای که بخش مهمی از عظمت و شکوه تاریخی و فرهنگی ایران معاصر مرهون تلاش مجاهدان دوره صفویه است و مذهب شیعه در کشور با روی کارآمدن صفویه رسمیت یافت. بنابراین در پاسداشت این رویداد تاریخی سالروز تاسیس سلسله صفویه در ایران به عنوان روز اردبیل نامگذاری شده است تا فرصتی برای یادآوری نقش تاریخ ساز اردبیل در وحدت ملی ایران است
از این رو انتظار می رود با تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور روز اردبیل در تقویم ملی کشور ثبت شود و با بهره گیری از نظرات بزرگان و صاحبان اندیشه در کشور در سالهای آینده شاهد برگزاری همایش های بین المللی برای تحلیل مکتب اردبیل و شناخت ابعاد مختلف آن باشیم.
در عین حال جا دارد که علاوه بر برگزاری برنامه های فرهنگی درر هفته اردبیل، از فرصت این ایام برای شناساندن ظرفیت های اقتصادی و فرصت های سرمایه گذاری در استان به نحو احسن استفاده شود.