سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

فاز سوم شهرک صنعتی اردبیل نیازمند ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار است - خبر

 

 

فاز سوم شهرک صنعتی اردبیل نیازمند ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار است

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل گفت: اجرای فاز سوم شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل نیازمند دست‌کم ۲هزار میلیارد ریال اعتبار است که برای تامین آن تلاش می‌شود.

فاز سوم شهرک صنعتی اردبیل نیازمند ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار است

محمد اهلی افزود: یکی از مشکلات این شهرک ، اتمام زمین قابل واگذاری به سرمایه‌گذاران بود و برای این منظور آماده‌سازی و توسعه شهرک در چندین فاز در دستور کار قرار گرفته و مراحل قانونی تملک ۹۵ هکتار زمین در ضلع غربی به پایان رسیده است.

وی میزان اعتبارات لازم برای آماده‌سازی فاز سوم شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل را ۲هزار میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: در گام نخست آماده‌سازی ۵۰ هکتار از این فاز  با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال آغاز شده است.

او  اعتبار صرف شده در یک سال گذشته برای شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل را بیش از ۳۵۰ میلیارد ریال برشمرد و اظهارکرد: این حجم اعتبارات، یک جهش جدی برای شهرک محسوب می‌شود که شاید در مقایسه با وسعت این شهرک به چشم نیاید ولی کاری بزرگ اتفاق افتاده است.

اهلی تامین زیرساخت‌های لازم در شهرک‌های صنعتی را یکی از وظایف اصلی این شرکت دانست و افزود: بر اساس قانون موظف به واگذاری زمین به جوازهای تاسیس صادر شده از سازمان‌های مربوطه هستیم و بیشتر مواقع سرمایه‌گذارانی پای در عرصه تولید می‌گذارند که توان احداث واحد تولیدی را بر اساس مجوز ندارند و به همین دلیل میزان قراردادهای راکد در سطح شهرک های صنعتی افزایش می‌یابد.

وی اضافه کرد: بر اساس قانون موظف به بازپس‌گیری اراضی راکد و بدون پیشرفت از صاحبان قرارداد هستیم و بدین منظور با برگزاری جلسات هیات حل اختلاف و داوری، قراردادهای راکد در این جلسات تعیین تکلیف و سپس از طریق مراجع قضایی فسخ و خلع ید می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل یکی دیگر از مشکلات موجود در شهرک های صنعتی را زیست محیطی دانست و گفت: بر اساس قانون، این شرکت موظف به ارسال اخطاریه به واحدهایی است که ضوابط زیست محیطی را در شهرک‌های صنعتی نقض می‌کنند ولی مرجع اصلی رسیدگی کننده به تخلفات، سازمان حفاظت محیط زیست است

کاظمی الموتی ، رئیس بازرسی کل استان اردبیل هم ضمن بازدید از روند احداث مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب و چندین پروژه در دست اجرا گفت: باید با تعیین تکلیف قراردادهای راکد، راه برای حضور سرمایه‌گذاران واقعی در شهرک‌های صنعتی هموار شود.

وی ضرورت اعتبار سنجی سرمایه‌گذاران برای ورود به عرصه تولید را یادآور شد و گفت: با تدوین راهکارهای مناسب میان سازمان‌های مربوطه باید راه برای ورود سرمایه‌گذاران حقیقی به شهرک‌های صنعتی باز شود تا شاهد بلاتکلیفی، راکد شدن و در نتیجه کمبود زمین در شهرک‌های صنعتی نباشیم.

الموتی ادامه داد: یکی از اقدامات دیگر که باید در شهرک‌های صنعتی انجام شود، تخصیص لازم و بموقع اعتبارات می‌باشد که در این زمینه مسئولان استانی باید بیشتر از همیشه فعال‌تر شوند.