جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

غیرمعقول بودن توسعه کشاورزی به روش سنتی با کمبود منابع آبی - خبر

 

 

غیرمعقول بودن توسعه کشاورزی به روش سنتی با کمبود منابع آبی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: با محدودیت منابع آبی که در استان اردبیل وجود دارد به هیچ وجه توسعه کشاورزی آن هم به روش سنتی معقول و منطقی به نظر نمی‌رسد.

غیرمعقول بودن توسعه کشاورزی به روش سنتی با کمبود منابع آبی

داود نجفیان عصر امروز در نشست راهکار توسعه سرمایه‌گذاری با سرمایه‌گذاران در اردبیل اظهار کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر در بحث توسعه کشاورزی دچار یک سیاست اشتباه شده‌ایم به طوری که در توسعه مدل به هیچ‌وجه ابعاد توسعه بخش کشاورزی نمی‌تواند جوابگو باشد در حالی که کشاورزی ما هنوز سنتی و بدون لحاظ کردن شیوه‌های مدرن انجام می‌شود و خود آب منطقه‌ای نیز بزرگترین طرح‌های خود را در این ارتباط در حال اجرا دارد.

وی افزود: ما باید در تولید ثروت و توسعه همه‌جانبه به فناوری‌های جدید و تنوع بخش خدمات توجهی جدی‌تر داشته باشیم که قطعا تکیه بر این ظرفیت‌ها می‌تواند راهکار توسعه پایدار باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل وجود آثار تاریخی متعدد و غنای اکوتوریسم و گردشگری روستایی ـ عشایری را به عنوان قابلیت ممتاز استان اردبیل یادآور شد و ادامه داد: کشاورزی ما نه تنها یک تهدید به شمار می‌رود بلکه ما در اجرای طرح اسکان عشایر نیز به نقطه عجز و ناتوانی رسیده‌ایم و نتوانسته‌ایم در اجرای این طرح ظرفیت‌های جامعه عشایری را مورد توجه قرار دهیم.

نجفیان تقویت ساختار جامعه عشایری را با هدف رونق گردشگری عشایری یادآور شد و تصریح کرد: ما اگر می‌خواهیم در این حوزه و تقویت اکوتوریسم موفق عمل کنیم باید تمام جنبه‌های زندگی عشایری را از تولید گیاهان بومی و محصولات لبنی گرفته تا نوع معاش و زندگی روزانه آنها به عنوان یک فرصت برای حضور گردشگران مورد توجه قرار دهیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، این مسئول یادآور شد: برخلاف پنج برنامه گذشته در برنامه ششم توسعه بخش کشاورزی به عنوان اولویت توسعه محسوب نشده و به جای آن صنعت گردشگری و به تبع آن حوزه خدمات بیشتر مورد توجه و دقت نظر قرار گرفته است.