جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹

غربالگری سه نوع بیماری خاص در اردبیل رایگان انجام می‌شود - خبر

 

 

غربالگری سه نوع بیماری خاص در اردبیل رایگان انجام می‌شود

رییس شبکه بهداشت ودرمان اردبیل گفت:سه نوع بیماری خاص در این شهرستان بصورت رایگان با هدف پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر انجام می‌شود.

غربالگری سه نوع بیماری خاص در اردبیل رایگان انجام می‌شود

عمران خسروی افزود: طرح غربالگری سرطان سینه ،پستان و روده بزرگ برای زنان بالای ۳۰ سال بصورت رایگان در مراکز درمانی اردبیل اجرا و ا اقدامات انجام گرفته در مراکز درمانی بسیاری از این نوع بیماری‌ها کنترل و پیشگیری شده است.

وی با بیان اینکه پیشگیری از بیماری‌های خاص در قالب طرح تحول سلامت انجام می شود ، گفت: طرح تحول سلامت در دولت مورد توجه قرار گرفته و رضایت بیماران را جلب کرده است.

خسروی همچنین از اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در اردبیل خبر داد و افزود: این طرح در تمام بخش‌ها و روستاها اجرا و در نهایت مشخص شد که ۶۳ درصد مردم اردبیل دارای فشار خون بالا هستند.

وی با بیان اینکه یک چهارم جمعیت در کشور دارای فشار خون بالا هستند، ادامه‌داد: میانگین اردبیل از این میزان بالاتر نیست و باید تلاش شود با ارائه آموزش‌های لازم درباره تغذیه و بهداشت میزان فشار خون کاهش یابد.

رییس شبکه بهداشت و درمان اردبیل گفت: با اصلاح  تغذیه و گرایش بیشتر به  ورزش می‌توان جلوی بسیاری از بیماری‌ها و افزایش فشار خون را گرفت.

خسروی افزایش دیابت در اردبیل را نگران‌کننده دانست و اعلام‌کرد: میزان افراد مبتلا به بیماری دیابت در اردبیل بیشتر از میانگین کشوری است.

وی مهار بیماری آنفولانزا در اردبیل را یادآور شد و گفت: در این ارتباط ۴۴۶ نفر در مراکز درمانی اردبیل بستری شدند که از بین آنها  نمونه‌برداری ۴۳ نفر انجام شد که ۲۴ نفر آنها مثبت گزارش شد و چهار نفر هم در اثر این بیماری فوت شدند.

رییس شبکه بهداشت و درمان اردبیل بیان‌کرد: این بیماری برای بیماران قلبی ، ریوی و تنفسی خطرناک است و برای افراد عادی و سالم خطری ندارد.