رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

عملیات والفجر 8 ، یادآور اراده و پایداری رزمندگان اسلام - خبر

 

 

عملیات والفجر 8 ، یادآور اراده و پایداری رزمندگان اسلام

در اسفند ماه 1362 و در چنین روزهایی ، عملیات بزرگ خیبر در منطقه عملیاتی جنوب در جریان بود. نگاه روز امروز به این موضوع پرداخته است.

 

 

پس از فتح خرمشهر و شکست سنگین ارتش بعث عراق، دشمن استحکامات تدافعی خود را در مناطق کوهستانی و ارتفاعات مرزی مستحکم کرد و در مناطق جلگه ای و دشت های هموار، با به کارگیری موانع مصنوعی موقعیت خود را تحکیم بخشید.

 در این میان، رودخانه عریض اروند و منطقه وسیع هورالعظیم ، از نگرانی دشمن نسبت به تهاجم قوای ایران کاسته بود. زیرا عراق هرگز تصور نمی کرد آب گرفتگی وسیع هورالعظیم برای نیروهای پیاده ایران قابل عبور باشد.

با این حال نیروهای مسلح ایران با اعتماد به نفس بالا و به منظور برهم زدن معادله نظامی جنگ به نفع کشورمان ،  عملیات خیبر را در منطقه هور العظیم طراحی کردند تا با تکیه بر توان و سرعت عمل نیروهای خودی ، دشمن را غافلگیر کنند.

با شروع عمیات و عبور شگفتی آور نیروهای سپاهی و بسیجی از موانع طبیعی ، ارتش بعث عراق مجبور شد برای مقابله با خطر از دست رفتن منطقه عظیمی از اراضی خود در غرب هورالعظم ، تمامی توان زرهی خود را به کار گیرد به گونه ای که به گفته رزمندگان حاضر در این عملیات ، در برخی خط ها تعداد تانک های عراقی بیشتر از تعداد نیروهای پیاده ایران بود.

با این حال تصرف جزایر مجنون و حفظ آنها با کمترین نفرات و تجهیزات در زیر آتش شدید و مداوم عراقی ها ، یکی از پرافتخارترین صحنه های دوران دفاع مقدس را رقم زد. در این عملیات رزمندگان سلحشور استان اردبیل نیز در قالب لشگر عاشورا جانفشانی های زیادی به نمایش گذاشتند.

در نهایت عملیات خیبر به آزاد سازی منطقه ای به وسعت یکهزار کیلومتر مربع در منطقه هور، 140 کیلومتر مربع در جزایر نفت خیز مجنون و 40 کیلومتر مربع در طلاییه انجامید و پیش زمینه ای برای تقویت و توسعه یگان های دریایی سپاه پاسداران برای انجام عملیات های آبی – خاکی آینده شد.

امروز که در سالروز عملیات غرورآفرین خیبر قرار داریم جا دارد یاد و خاطره همه شهدا و ایثارگرانی که برای پیروزی و سربلندی این انقلاب جانفشانی کرده اند را گرامی بداریم.