رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

عملیات والفجر 8 - خبر

 

 

عملیات والفجر 8

عملیات والفجر 8 ، یادآور اراده و پایداری رزمندگان اسلام

عملیات والفجر ۸ که با رمز مقدس "یا فاطمه الزهراء (س)" و با هدف آزادسازی شهر استراتژیک فاو و قطع ارتباط رژیم بعثی عراق با خلیج همیشه فارس انجام شد، طولانی‌ترین عملیات دوران ۸ سال دفاع مقدس به شمار می‌رود.

این عملیات مهم و حساس قدرت ایمان و اراده ، خلاقیت و روحیه مقاومت و نگاه جهادی رزمندگان اسلام به خوبی نشان داد. در اولین ساعات شروع این عملیات ، هزاران تن از نیروهای ایرانی در سکوت محض و با لباس غواصی خود را به اروند خروشان زدند و به رغم حمل تجهیزات سنگین نظامی از این رودخانه عریض و متلاطم گذشتند.

در آن سوی ساحل استقبال و استراحتی در کار نبود. رزمندگان ایرانی مجبور بودند به محض آنکه جان خسته و بی رمق خود را به آن سوی ساحل رساندند با دشمن تا بن دندان مسلح مبارزه کنند. اما دلیرمردان ایرانی با تکیه بر نیروی ایمان این کار به ظاهر ناممکن را با موفقیت انجام دادند و با غیرت و دلاوری در اولین روز عملیات، شهر استراتژیک فاو را در جنوب شرقی عراق فتح کردند. این عملیات به قدری غیر منتظره ، بهت آور و از لحاظ نظامی پیچیده بود که باعث اعجاب کارشناسان نظامی و سیاسی جهان شد و تاکتیک های این نبرد دلیرانه هنوز هم زبانزد مدرسان دانشگاههای نظامی دنیاست.

در نتیجه این عملیات ایران بر سواحل اروند، ساحل شمالی خور عبدالله و شبه جزیره فاو مسلط شد و راه ورود عراق به خلیج فارس مسدود گردید.

اهمیت منطقه برای نیروهای عراق چنان بود که برای بازپس گیری سریع منطقه بیش از ۷۰ روز به پاتک‌های سنگین خود ادامه داد. اما توپخانه ارتش و سپاه به همراه نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نقش تعیین کننده‌ای در پشتیبانی از نیروی زمینی ایفاء کردند.

نیروهای عراقی امید داشتند عقبه پشتیبانی رزمندگان ایرانی به دلیل مانع بزرگی بنام اروند رود به تدریج ضعیف شود، اما مقاومت رزمندگانی ایرانی باعث شد ارتش عراق بدون موفقیت در بازپس گیری فاو متحمل تلفات بسیار سنگینی شود.

نبرد سرنوشت ساز فاو سرانجام پس از هفتاد و پنج شبانه روز درگیری تمام عیار که در طول جنگ تحمیلی بی سابقه بود با پیروزی کامل رزمندگان اسلام پایان یافت.

امروز که در سالروز ایام پرتلاطم انقلاب 57 و عملیات غرورآفرین والفجر 8 در سال 64 قرار داریم جا دارد یاد و خاطره همه شهدا و ایثارگرانی که برای پیروزی و سربلندی این انقلاب جانفشانی کرده اند را گرامی بداریم.