جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

عملیات اجرایی بزرگترین شبکه آبی شمالغرب کشور در اردبیل - خبر

 

 

عملیات اجرایی بزرگترین شبکه آبی شمالغرب کشور در اردبیل

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت:بااتمام عملیات اجرایی پایاب خداآفرین به عنوان بزرگترین شبکه آبی شمال غرب کشور ۴۲ هزار هکتار از اراضی دیمی اردبیل آبی می‌شود.

عملیات اجرایی بزرگترین شبکه آبی شمالغرب کشور در اردبیل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اصغر سلیمان‌زاده، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل افزود: شبکه خداآفرین به عنوان بزرگترین شبکه آبی شمال غرب کشور در مساحت 18 هزار هکتار در حال اجرا و احداث است که درجه یک و دو این سد در مساحت 10 هزار هکتار امسال به بهره‌برداری می‌رسد که با بهره‌برداری از این سد 42 هزار هکتار از اراضی دیم استان به آبی تبدیل می‌شود.

وی با اشاره به ظرفیت اشتغال این سد در استان افزود: در حال‌حاضر در فازهای مختلف این سد برای چهار هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم زمینه اشتغال فراهم آمده که این تعداد افراد اعم از پیمانکار، کارگر، راننده ماشین‌آلات سنگین به صورت دو شیفته در حال انجام عملیات هستند که دورنمای ایجاد اشتغال در این سد بعد از اتمام و بهره‌برداری کامل 26 هزار نفر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل تصریح کرد: فاز نخست سد خداآفرین با حجم آبگیری قابل قبولی سال آینده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که انتظار می‌رود تا با تامین اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی و محل استانی که مصوب امسال نیز 744 میلیارد تومان است بتوانیم این ابرپروژه آبی منطقه را در نخستین فرصت به طور تکمیلی مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

سلیمان‌زاده با تاکید بر مشارکت بخش خصوصی در اجرا و احداث این سد نیز گفت: از صفر تا 100 عملیات اجرایی این پروژه عظیم آبی در استان اردبیل مشترکا بر عهده جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای است اما در این زمینه بخش خصوصی نیز نقشی انکارناپذیر دارد و علی‌رغم جذب پیمانکاران در این پروژه برخی سرمایه‌های خرد و کلان نیز از سمت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این پروژه انجام شده است که سعی شده تا پیمانکاران این طرح در صورت امکان بومی باشند.

وی اظهار کرد: در حال‌ حاضر یک هزار و 500 دستگاه و ماشین‌آلات سنگین در این پروژه در حال انجام عملیات هستند که در کنار این موضوع 50 شرکت پیمانکاری نیز طی عقد قرارداد با ما در احداث شبکه خداآفرین همکاری دارند.

وی با بیان اینکه خروجی درآمد شبکه‌های آبیاری استان سهم عمده‌ای در ذخیره‌سازی بودجه و درآمد استان داشته است، افزود: طبق برآوردهای سالانه درآمد شبکه‌های آبیاری استان رقم قابل قبولی را نشان می‌دهد که از این بودجه سالانه یک هزار میلیارد تومان سهم صندوق توسعه استانی است.