رونق تولید ملی | دوشنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۸

عقب‌نشینی ساکنان روستای گردشگری بیله‌درق از ساخت‌وسازهای غیرمجاز - خبر

 

 

عقب‌نشینی ساکنان روستای گردشگری بیله‌درق از ساخت‌وسازهای غیرمجاز

در اقدامی جالب اهالی روستای گردشگری بیله‌درق سرعین از ساخت و سازهای غیرطبیعی و غیرمجاز در بستر و حریم رودخانه بیله‌درق عقب‌نشینی کرده و زمینه بهسازی را فراهم کردند.

عقب‌نشینی ساکنان روستای گردشگری بیله‌درق از ساخت‌وسازهای غیرمجاز

 فرماندار شهرستان سرعین در بازدید از این منطقه بکر گردشگری در سرعین اظهار کرد: این روستا که در 2.5 کیلومتری سرعین قرار دارد و سالانه بیش از 2.5 میلیون نفر گردشگری از این روستا دیدن می‌کنند، به دلیل ساخت و سازهای غیرمجاز وضعیتی نامناسب پیدا کرده بود که با پیشقدم شدن خود اهالی ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه بیله‌درق تخریب شده و عقب‌نشینی از این منطقه انجام شده است.

هاتف ناصری تصریح کرد: با توجه به جاذبه‌های منحصر به فردی که در این منطقه به ویژه آب‌های گازدار، ترش و همچنین آبشار و طبیعت بکر در این منطقه وجود دارد که همواره مورد استقبال گردشگران است، ما نسبت به بهسازی این منطقه اقدام کردیم تا زمینه برای حضور گردشگران بی‌شمار فراهم آید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بیله‌درق که در دامنه کوه سبلان قرار دارد و آب جاری در رودخانه آن از دره‌های پرپیچ و خم از کوه‌های سبلان سرچشمه می‌گیرد، با دبه 50 لیتر در ثانیه اراضی پایین دست اردی‌موسی را سیراب کرده و حتی ملحق به بالیقلوچایی اردبیل می‌شود.

فرماندار سرعین دبی آب گازدار این روستا را به طور متوسط هفت لیتر در ثانیه با 17 درجه حرارت اعلام کرد و افزود: همه ساله گردشگران بی‌شماری در استفاده از آب شرب و استحمام از این منابع استفاده می‌کنند که با همت خود اهالی عقب‌نشینی از مسیر و بستر رودخانه و تخریب ساخت و سازها انجام شده تا با بازگشایی و بهسازی معابر بتوانیم زمینه ارائه خدمات بیشتر را برای علاقمندان فراهم کنیم.

ناصری بیان کرد: اهالی با فرهنگ این منطقه بدون جبر و زور به اختیار خود هرگونه ساخت و ساز را از حریم و بستر رودخانه عقب کشیدند تا امکان حضور گردشگران بی‌شمار و استفاده بهتر از این ظرفیت برای آنها فراهم آید.