جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

عشایر 6 درصد از جمعیت استان اردبیل را شامل می شود - خبر

 

 

عشایر 6 درصد از جمعیت استان اردبیل را شامل می شود

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل گفت: 6 درصد از جمعیت استان اردبیل را عشایر تشکیل می دهد.

عشایر 6 درصد از جمعیت استان اردبیل را شامل می شود

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، قادر هنرمند، مدیرکل امور عشایری استان اردبیل با بیان اینکه عشایر در مجموع 6 درصد از جمعیت استان را شامل می‌شوند، افزود: قشر عشایر استان اردبیل نقش و تاثیر بسزایی در تولید محصولات دامی، لبنی و صنایع دستی دارند به طوری که سالانه عشایر استان 300 میلیارد تومان محصول تولید می‌کنند که از لحاظ وزنی میزان آن 159 هزار تن است.

وی افزود: این قشر سالانه 10 هزار و 500 تن گوشت قرمز، 43 هزار تن شیر، 13 هزار و 600 متر مربع صنایع دستی، 5 هزار و 400 تن پنیر و یک هزار و 500 تن پشم تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند که این تولیدان نقش اساسی و مهمی در تامین این محصولات در سطح بازار دارند.

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل از ارائه تسهیلات اشتغالزایی در مناطق عشایری خبر داد و گفت: این تسهیلات اشتغالزایی از محل صندوق توسعه ملی به منظور حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق عشایری استان ارائه می‌شود که انتظار می‌رود بتوانیم از این فرصت در راستای توسعه اشتغال در این مناطق استفاده کنیم.

هنرمند با اشاره به راه‌اندازی صندوق‌های خرد زنان در مناطق عشایری بیان کرد: در حال حاضر این صندوق در پنج شهرستان مشگین‌شهر، خلخال، پارس‌آباد، بیله‌سوار و سرعین تشکیل شده و راه‌ندازی آن در چهار شهرستان دیگر شامل اردبیل، نیر، نمین و گرمی نیز در دستور کار بوده و در این زمینه اقدامات لازم انجام می‌شود.

وی از کمک دو میلیارد ریالی دولت به صندوق‌های خرد زنان عشایر استان به عنوان سرمایه اولیه خبر داد و گفت: اعضای این صندوق‌ 120 نفر بوده و 180 میلیون ریال نیز آورده شخصی اعضا بوده تا به عنوان یک نهاد و تشکل غیررسمی در راستای توانمندسازی و خوداتکایی زنان عشایری فعالیت کرده و به بهبود معیشت این قشر کمک کند.

مدیرکل امور عشایر استان اردبیل اظهار کرد:‌ در راستای حمایت از کسب و کارهای خرد زنان عشایر در حوزه دامداری، پرورش مرغ بومی، پرورش بوقلمون، خیاطی و فرش‌بافی صندوق اعتبارات خرد زنان اقدام به پرداخت تسهیلات می‌کند تا از این طریق زمینه توانمندسازی عشایر را فراهم آورد.