جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

عشایر ایل شاهسون نماد گردشگری فرهنگی بیله سوار است - خبر

 

 

عشایر ایل شاهسون نماد گردشگری فرهنگی بیله سوار است

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بیله سوار عشایر ایل شاهسون را به عنوان نماد گردشگری فرهنگی این شهرستان عنوان کرد.

عشایر ایل شاهسون نماد گردشگری فرهنگی بیله سوار است

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، فرنام حامد، مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بیله سوار تصریح کرد: عشایر ایل شاهسون به عنوان یکی از بزرگ ترین تشکیلات ایلی کشور محسوب می شود.

وی اضافه کرد: دوره پیدایش ایل شاهسون به زمان حکومت شاه عباس اول صفوی مرتبط است که وی جهت مقابله با قدرت روز افزون قزل باش ها و همچنین تهاجمات خارجی با فراخوان طوایف کوچ رو و دامدار موجب ایجاد یک کنفدراسیون ایلی با ساختار اقتصادی و نظامی نیرومند شد.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بیله سوار متذکر شد: از دوره صفوی عشایر شاهسون یکی از ارکان نظامی و اقتصادی قدرتمند محسوب می شده و سابقه تاریخی ایل شاهسون و نقش آن ها در برهه های مختلف تاریخ کشور قابل توجه است.

حامد با اذعان به اینکه در وضعیت فعلی عشایر ایل شاهسون در دو بخش شهرستان بیله سوار ساکن هستند، اضافه کرد: عشایر ایل شاهسون در 32 طایفه سکونت دارند.

وی با بیان اینکه نوع معیشت، آداب و رسوم، البسه و آلاچیق عشایر  از جاذبه های فرهنگی این شهرستان محسوب می شود، متذکر شد: به عنوان مثال خانه های متحرک یا آلاچیق از ترکیب چوب، نمد و فلز احداث می شود که زیبایی بصری قابل توجهی داشته و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مورد توجه است.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بیله سوار ادامه داد: از سویی البسه عشایر  یکی از نمونه های البسه بومی محلی منحصر به فرد است به طوریکه البسه بانوان از 9 قطعه تشکیل شده است.

حامد همچنین به آداب و رسوم عشایر شاهسون اشاره و تصریح کرد: عشایر شاهسون آداب و رسوم متنوعی در اعیاد ملی و مذهبی دارند که بر اساس عقاید دینی مذهبی شکل گرفته است.

وی با اشاره به رواج موسیقی محلی در بین مردم عشایر، ادامه داد: صنایع دستی این قشر نیز متنوع و کم نظیر بوده بطوریکه می توان به تولید ورنی، خیک پالاز، مفرش، نمد، جاجیم، خورجین و گلیم اشاره کرد.