سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

عشایر اردبیل 30 درصد تولید استان را عهده‌دارند - خبر

 

 

عشایر اردبیل 30 درصد تولید استان را عهده‌دارند

مدیر امور عشایری اردبیل گفت: جامعه عشایری اردبیل با 6 درصد جمعیت 30 درصد امر تولید را در استان اردبیل عهده‌دار هستند.

عشایر اردبیل 30 درصد تولید استان را عهده‌دارند

قادر هنرمند پیش از ظهر امروز در جلسه شورای عشایری اردبیل اظهار کرد: ایل شاهسون دومین ایل بزرگ کشور است که با 15 هزار خانوار در قالب 80 هزار نفر همه ساله در دو فصل بهار و پاییز کوچ خود را به ییلاقات و قشلاقات انجام می‌دهند.

وی افزود: در 10 شهرستان استان اردبیل جامعه عشایری در قالب 43 طایفه، 572 آبادی، یک هزار و 527 اوبه بیش از 1.5 میلیون واحد دامی را پرورش داده و نسبت به تامین پروتئین مورد نیاز استان اردبیل اقدام می‌کنند.

مدیر امور عشایری اردبیل با یادآوری اینکه 6 درصد جمعیت استان اردبیل عشایر بوده و ایل شاهسون 5.6 درصد جمعیت عشایری کشور را تشکیل می‌دهد، گفت: بیش از 58 درصد مراتع استان اردبیل مراتع در اختیار جامعه تولیدگر عشایری است.

هنرمند به تولید 30 درصدی جامعه عشایری اعم از لبنیات، پروتئین و صنایع دستی و محصولات باغی اشاره کرد و یادآور شد: این آمار جالبی است که 6 درصد جمعیت عشایر استان اردبیل 30 درصد تولید را انجام می‌دهد.

این مسئول ادامه داد: با گذشت 36 سال از پیروزی انقلاب 55 درصد جمعیت عشایری این استان از آب شرب، 49 درصد از راه مناسب و 60 درصد از سوخت فسیلی استفاده می‌کنند.

مدیر امور عشایری اردبیل رتبه جامعه عشایری استان اردبیل در بخش دام را پنجم، در مرتع چهارم، در تولید فرآورده‌های دامی سوم و از نظر جمعیت هشتم و خانوار رتبه هفتم و ایل دوم اعلام کرد و گفت: جامعه عشایری استان اردبیل با بیش از یک هزار و 200 سال قدمت از پرافتخارترین ایلات عشایر کشور است که در دوران دفاع مقدس با تقدیم 170 شهید توانسته اوج وفاداری و تعصب خود را در تامین امنیت مرزها و دفاع از جمهوری اسلامی ایران نشان دهد.

هنرمند جمعیت عشایری شهر نیر و سرعین را نیز به همراه مرکز استان یک هزار و 300 خانوار با 7 هزار نفر جمعیت و 28 هزار واحد دامی اعلام کرد و یادآور شد: این جامعه پرتوان هزار و 250 تن سالانه گوشت، 5 هزار و 220 تن شیر و 30 تن پشم تولید کرده و در هفت ییلاق دامنه‌های سبلان سکونت دارند.

وی با اشاره به تشکیل جلسات شورای عشایر استان و شهرستان به ریاست عالی‌ترین مسئولان عنوان کرد: بر اساس آیین‌نامه ساماندهی عشایر این جلسات به صورت مرتب برگزار می‌شود.

مدیر امور عشایری اردبیل که خود متولی اصلی این بخش است در یک لفظ جالب توجه از جامعه عشایری به عنوان جامعه «بدبخت» یاد کرد که در اوج محرومیت و مظلومیت هستند.

هنرمند در حالی این لفظ را به کار برد که با اعتراض و تعجب حاضران در جلسه روبه‌رو شد که در ادامه به کوچ عشایر در مدت زمان 10 تا 20 خرداد ماه امسال نیز اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، این مسئول در پایان سخنان خود بیان کرد: جامعه عشایری ما 330 کیلومتر مسیر را بین ییلاق و قشلاق طی می‌کنند که در این مسیر هم در ارائه خدمات رفاهی به آنها و هم تامین برخی از معاش مورد نیاز تلاش و جدیت انجام می‌شود به طوری که اکثر جامعه عشایری به سامانه پیامک اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت آب و هوایی مجهز شدند.