سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

عشایران اردبیلی سالانه ۲۵۰۰ میلیارد ریال درآمدزایی می‌کنند - خبر

 

 

عشایران اردبیلی سالانه ۲۵۰۰ میلیارد ریال درآمدزایی می‌کنند

مدیرکل امور عشایر استان اردبیل گفت: طبق برآورد به دست آمده عشایران اردبیلی سالانه ۲۵۰۰ میلیارد ریال درآمدزایی می‌کنند و محصولات تولیدی این قشر روانه بازار می‌شود.

عشایران اردبیلی سالانه ۲۵۰۰ میلیارد ریال درآمدزایی می‌کنند
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، معرفت آذری گفت: طبق برآورد به دست آمده عشایران اردبیلی سالانه دو هزار و 500 میلیارد ریال درآمدزایی می‌کنند و محصولات تولیدی این قشر روانه بازار می‌شود که این یک موضوع اساسی در توسعه اقتصادی استان با توسعه تولیدات داخلی است.
 
وی با اشاره به این که تلاش بر این است که نهاده دامی براساس شاخص جمعیت دامی عشایر اردبیل توزیع شود گفت: در این زمینه نیاز است مسئولان و متولیان مربوطه با ما همکاری همه‌جانبه‌ای داشته باشند تا بتوانیم این مهم را نیز در استان محقق کنیم و مشکلات و موانع موجود در این زمینه را برطرف کنیم.
 
مدیرکل امور عشایر استان اردبیل گفت: نقش عشایر در تولیدات دامی و لبنیات استان بسیار حائز اهمیت است به طوری که بیش از 5 هزار تن پنیر، 11.5 تن پشم، 12 هزار تن گوشت، 43 هزار تن شیر و 14 هزار مترمربع فرش، گلیم و جاجیم توسط این قشر زحمتکش و تلاشگر تولید شده است و عشایر شاهسون ایل سوم کشور در بین 120 ایل است.
 
آذری از توزیع پنل‌های خورشیدی در بین عشایران خبر داد و تصریح کرد: با تلاش‌های انجام یافته پنل‌های خورشیدی نیز در بین عشایران توزیع شد و یک دستگاه کامیون آبرسانی نیز در شهرستان مشگین‌شهر مستقر شده است که بی‌شک تمامی این اقدامات در راستای ارائه خدمات مطلوب به این قشر است.
 
وی از آغاز کوچ پاییزه همزمان با آغاز ماه مهر نیز خبر داد و تصریح کرد: باید عشایر با رعایت تقویم کوچ به این مهم اقدام کنند تا در این صورت مشکلی پیش نیاید و متحمل خسارت‌های احتمالی نشوند که این مسئله نیز به نوبه خود بسیار حائز اهمیت است چرا که تغییر وضعیت جوی هوا می‌تواند برای عشایران مشکل‌ساز باشد.