جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

عدم رعایت اصول صحیح کاشت عامل کاهش محصولات کشاورزی می‌شود - خبر

 

 

عدم رعایت اصول صحیح کاشت عامل کاهش محصولات کشاورزی می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل گفت: عامل اصلی افزایش عملکرد محصولات مختلف کشاورزی از جمله «کلزا» رعایت اصول صحیح کشت بوده و عدم رعایت شرایط مورد نیاز در کاشت و برداشت محصولات آسیب‌ زیادی به تولیدات کشاورزی خواهد زد.

عدم رعایت اصول صحیح کاشت عامل کاهش محصولات کشاورزی می‌شود
بهروز آقازاده ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه عامل اصلی افزایش عملکرد محصول کلزا رعایت اصول صحیح کشت است، اظهار داشت: به کار گیری روش‌های صحیح کاشت محصولات از جمله در کلزا نقش بسزایی در افزایش راندمان تولید ایفا می‌کند.
 
  وی افزود: رعایت تاریخ کاشت نقش بسیار مهمی در استقرار گیاه در خاک قبل از شروع سرماهای پاییزه و تولید بوته‌های قوی، عملکرد نهایی، کنترل آفات و علف‌های هرز دارد و مناسب‌ترین زمان کاشت آن در شهرستان اردبیل براساس توصیه‌های کارشناسان و تجربیات حاصل شده درهفته دوم شهریور ماه تا 22 شهریور ماه به کشاورزان است.
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل همچنین به رعایت اصول تغذیه ، تراکم بوته، استفاده از بذور با قوه نامیه بالا و ضدعفونی شده، رعایت عمق کاشت، کنترل و مبارزه با علف‌های هرز، کشت مکانیزه با استفاده از ریزدانه کار وکالیبراسیون ادوات کشت به عنوان سایر فاکتورهای تاثیرگذار در عملکرد کلزا اشاره کرد.
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل در ادامه به کشاورزان کلزاکار برای انجام بیمه محصولات کشاورزی در مقابل حوادث غیر مترقبه تاکید نمود.
 
آقازاده با اشاره به مزایای کشت کلزا گفت: کلزا با نیاز آبی کم در اصلاح الگوی کشت و در تناوب زراعی با گندم موجب کاهش خسارت آفات و بیماری‌های گندم می‌شود و عامل افزایش عملکرد گندم شده و از سوی دیگر با توجه به اهمیت تامین روغن مورد نیاز داخل کشور  کشت این محصول به عنوان یک محصول استراتژیک در منطقه توصیه می‌شود.
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل گفت: امسال نیز همچون سال‌های گذشته در تلاش خواهیم بود تا با به کارگیری تمام امکانات واجرای برنامه‌های لازم شامل اطلاعیه‌های ترویجی، ارسال پیامک، برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی در مراکز و روستاهای تحت پوشش، آموزش‌های انفرادی، حضوردر عرصه کارشناسان پهنه و ارائه توصیه‌های فنی لازم  و ترغیب و تشویق بهره‌برداران سطح زیر کشت کلزای شهرستان را افزایش دهیم.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، وی در پایان از کشاورزانی که اقدام به کشت کلزا می‌نمایند خواست بذر مورد نیاز خود را از عاملان مورد تایید مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان تهیه نمایند.