سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

ظرفیت انبارهای نمین جوابگوی خرید تضمینی غلات نیست - خبر

 

 

ظرفیت انبارهای نمین جوابگوی خرید تضمینی غلات نیست

رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان‌های اردبیل، نمین و سرعین گفت: ظرفیت انبارهای نمین جوابگوی خرید تضمینی غلات نیست.

ظرفیت انبارهای نمین جوابگوی خرید تضمینی غلات نیست

محمد برزگر اظهار داشت: ظرفیت انبارهای موجود در شهرستان نمین کمتر از میزان غلات موجود در این شهرستان است و به طبع خرید غلات به ویژه جو از کشاورزان با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

وی افزود: از سال 83 احداث انبارها به بخش خصوصی واگذار شد و معمولاً اجاره انبار از بخش خصوصی به آسانی صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: با توجه به پرمحصول بودن امسال در عمل ظرفیت یک‌هزار و 250 تنی انبارهای قابل دسترس جوابگوی خرید تضمینی از کشاورزان نخواهد بود.

رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان‌های اردبیل، نمین و سرعین با اشاره به افزایش میزان خرید غلات در سال‌جاری گفت: در حالی که هنوز تیرماه تمام نشده است، 50 تن جو، 625 تن گندم و 10 تن دانه روغنی کلزا در شهرستان نمین خریداری شده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل آمار تناژ غلات خریداری شده افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

برزگر مشکل دیگر کشاورزان را برای ارائه محصولات خود به مراکز خرید این اداره وجود آفت سیاهک و همچنین بالا بودن میزان رطوبت محصول جو عنوان کرد.

این مسئول ادامه داد: در صورتی میزان آفت سیاهک در گندم و یا جو بیشتر از استانداردها باشد اداره تعاون روستایی از خرید آن معذور است و کشاورزان می‌توانند محصولات خودشان را در بازار آزاد به فروش برسانند.

به گزارش فارس، رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان‌های اردبیل، نمین و سرعین تصریح کرد: در برخی موارد آب و هوای شهرستان باعث می‌شود تا محصول جو به آفت سیاهک دچار شود و چنانچه در زمان رسیدن نهایی محصول و برداشت آن رطوبت هوا زیاد باشد این آفت در جو به فراوانی یافت خواهد شد.

برزگر تهیه بذر اصلاح شده و استفاده از آفت‌کش‌های ارائه شده از سوی مراکز خدماتی این اداره را از عوامل کاهش‌دهنده آفت سیاهک در محصولات عنوان کرد.

وی قیمت خرید تضمینی گندم را یک‌هزار و 155 تومان و محصول جو را 920 تومان در سه مرکز خرید نمین، دولت‌آباد و آبی‌بیگلو اعلام کرد و گفت: معمولاً این میزان 100 تومان بالاتر از قیمت بازار در هر محصول است.