رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۸

طشت گذاري در مسجد اعظم اردبیل - نمایش محتوا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

طشت گذاري در مسجد اعظم اردبیل

 

موضوع : دین و دفاع مقئس

نوع تولید : عکس

تعدا : 4

آيين طشت گذاري به مناسبت آغاز روزهاي عزاداري شهداي کربلا، فقط در شهر اردبيل داراي سابقه تاريخي است .مراسم طشت گذاري از روز 27 ذي الحجه تا اول ماه محرم، يعني در فاصله سه روز، در نزديک به 200 مسجد اردبيل برگزار مي شود. اولين طشت گذاري رسمي شهر روز 26 ذي الحجه، پس از نماز مغرب در مسجد حسینیه اوچدکان شروع و در 27 ذی الححجه درمسجد جامع شهر ادامه می یابد و سپس طي روزهاي باقي مانده تا آغاز ماه محرم، بقيه محله ها هم اقدام به برگزاري اين مراسم مي کنند.

بعد از قرار گرفتن آخرين طشت روي سکوي مورد نظر، عزاداران حسيني کوزه هاي آب را بر دوش مي گيرند و ميان ازدحام عزاداران، آب آنها را درون طشت ها خالي مي کنند. عزاداران اردبيلي علاوه بر آنکه براي رفع تشنگي در طول ده روز عزاداري از آب طشت ها مي نوشند، به شفابخش بودن اين آب نيز عقيده دارند و آن را به عنوان تبرک به خانه ها مي برند تا بيماران شان هم از آن آب بنوشند .روشن کردن شمع و خواندن دعاي "فاتحه" نيز که دعاي خاص آيين طشت گذاري است از ديگر برنامه هاي سنت طشت گذاري اردبيل به حساب مي آيد.عکس های که مشاهده می فرماید از مراسم طشت گذاری در مسجد اعظم اردبیل که در تاریخ 12 آبان با شرکت انبوه عزاداران حسینی و محلات دروازه(عالی قاپو)،سرچشمه و گازران از محلات شش گانه اردبیل انجام گرفت تقدیم می شود .


Customs  washbasin Mosque greatest  in  Ardabil

Ritual bath on the occasion marked the beginning days of mourning martyrs of Karbala, just in Ardabil is a historical record.