رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

طرح یک ساعت با محیط‌بانان در مدارس خلخال اجرا می‌شود - خبر

 

 

طرح یک ساعت با محیط‌بانان در مدارس خلخال اجرا می‌شود

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست خلخال از ادامه اجرای طرح ملی یک ساعت با محیط‌بانان در مدارس واقع در محدوده منطقه حفاظت شده آق‌داغ این شهرستان خبرداد.

طرح یک ساعت با محیط‌بانان در مدارس خلخال اجرا می‌شود

مهدی کسایی افزود: این طرح با هدف آموزش زیست محیطی دانش‌آموزان  و با حضور محیط‌بانان پاسگاه محیط‌بانی دهستان برندق از توابع بخش خورش‌رستم خلخال در مدارس واقع در محدوده منطقه حفاظت شده آق‌داغ این شهرستان اجرا می‌شود.

او گفت: در این راستا امروز  مراسمی در مدرسه مکتب‌الزهرا شهر هشتجین مرکز بخش خورش‌رستم این شهرستان برگزار و در این برنامه آموزش مسائل زیست محیطی با محوریت آموزش ظرفیت‌های موجود منطقه حفاظت شده آق‌داغ خلخال ، اهمیت حفظ و حراست از حیات وحش منطقه ، جلوگیری از شکار غیر مجاز ، مدیریت پسماندهای خانگی و قابلیت‌های زیست محیطی و بوم‌گردی منطقه حفاظت شده آق‌داغ به دانش‌آموزان این مدرسه ارائه شد.

کسایی با بیان اینکه پیش از این نیز طرح یک ساعت با محیط‌بانان خلخال در مدرسه پسرانه شریعتی روستای لرد از توابع بخش شاهرود خلخال اجرا شده، اظهارداشت: در تلاش هستیم تا با اجرای این طرح در همه مدارس واقع در محدوده منطقه حفاظت شده آق‌داغ دانش‌آموزان را با اهداف این طرح آشنا کنیم.

وی افزود: اهداف مهم اجرای این طرح در مدارس روستایی ارتقای آگاهی دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها از داشته‌های محیط زیست منطقه ، ارتقای سطح فرهنگ مشارکت دانش‌آموزان و نوجوانان در حفظ و حراست از محیط زیست با ایجاد حس احترام و علاقه به آن ، نهادینه شدن اخلاق محیط زیستی و کاهش معضلات زیست محیطی در منطقه حفاظت شده آق‌داغ و مناطق آزاد شهرستان خلخال است.

کسایی اظهارداشت: آموزش مطالبی نیز با محوریت زیستگاه های حیات وحش منطقه ، جلوگیری از آتش‌سوزی مراتع، برنامه عمل گونه‌های حفاظت و مدیریت پلنگ و خرس قهوه‌ای،  ضرورت حفاظت از منابع ملی و عرصه‌های طبیعی و جلوگیری از  تخریب و تصرف آن، قابلیت‌های زیست محیطی و بوم‌گردی منطقه حفاظت شده آق‌داغ خلخال از سایر اهداف اجرای طرح یک ساعت با محیط‌بانان در مدارس روستایی واقع در این مناطق است.

شهرستان خلخال در جنوب استان واقع شده و منطقه حفاظت شده آق‌داغ نیز به مساحت ۸۸ هزار هکتار در سال ۱۳۸۹ طی مصوبه ۳۲۲ شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور مصوب و ثبت رسمی شده است.