جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

طرح مطالعه مرمت غارهای کنزق آغاز شد - خبر

 

 

طرح مطالعه مرمت غارهای کنزق آغاز شد

مسئول میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرعین گفت: طرح مطالعه مرمت مجموعه غارهای روستای کنزق آغاز شده است.

طرح مطالعه مرمت غارهای کنزق آغاز شد

جهانگیر شهبازی اظهار کرد: پروژه نقشه‌برداری و توپوگرافی مجموعه‌ غارهای کنزق که شامل حدود ۲۰۰ غار است به اتمام رسیده و گزارش آن نیز در سازمان تایید شده است.

وی با اشاره به اینکه این مجموعه باستانی ظرفیت ثبت جهانی دارد، گفت: طرح مطالعات مرمت غارهای کنزق آغاز شده است و طی هفته گذشته نیز باستان‌شناسان و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی بازدید میدانی از این مجموعه انجام دادند.

مسؤول میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرعین با اشاره به اینکه قدمت این مجموعه غارها به دوره اشکانی برمی‌گردد، افزود: برخی کارشناسان حتی قدمت آن را مربوط به عصر آن نیز نسبت می‌دهند که این مساله جای بررسی بیشتر دارد.

شهبازی تصریح کرد: قطعا مجموعه غارهای کنزق شهرستان سرعین در صورت مرمت و احیا تبدیل به یکی از قطب‌های گردشگری در استان اردبیل خواهد شد که امیدواریم این کار هرچه سریع‌تر انجام شود.

ردیف بودجه ثابت برای کنزق اختصاص یافته است

مسؤول میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرعین ادامه داد: ردیف بودجه‌ای ثابت و در حدود ۴۰۰ میلیون ریال به صورت سالانه برای این مجموعه ارزشمند اختصاص یافته است که هر سال این اعتبار افزایش خواهد داشت.

شهبازی با تاکید بر حمایت‌های مجموعه فرمانداری شهرستان سرعین از طرح‌ها و برنامه‌های مجموعه میراث فرهنگی شهرستان سرعین اضافه کرد: تاکنون با حمایت‌های اداره کل و مجموعه فرمانداری از اعتبارات شهرستان برای پروژه کنزق استفاده نکردیم.

وی گفت متاسفانه با توجه به تمامی ظرفیت‌های موجود در شهرستان سرعین برای جذب گردشگر متوسط ماندگاری مسافران در این شهر حدود ۲۸ ساعت است که امیدواریم با احیاء مجموعه کنزق و سایر ظرفیت‌های این شهرستان میزان ماندگاری مسافران در این شهرستان افزایش یابد.

مسؤول میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرعین افزود: حداقل مزیت احیاء این مجموعه و سایر ظرفیت‌های گردشگری شهرستان سرعین اشتغالزایی و توجه به اشتغال پایدار برای بومیان این منطقه می‌باشد که از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.