سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

طرح مدیریت اثر طبیعی ملی سبلان اجرا می‌شود - خبر

 

 

طرح مدیریت اثر طبیعی ملی سبلان اجرا می‌شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: طرح مدیریت اثر طبیعی ملی سبلان اجرا می‌شود.

طرح مدیریت اثر طبیعی ملی سبلان اجرا می‌شود

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان محمد خداپرست، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل امروز در جلسه بین بخشی اجرای طرح مدیریت جامع اثر طبیعی ملی سبلان در اردبیل گفت: اثر طبیعی ملی سبلان از سال ۸۱ براساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست، به عنوان اثر طبیعی ملی ثبت شد و دارای قوانین و مقررات خاص این مناطق است.

وی افزود: اجرای طرح مدیریت اثر طبیعی ملی سبلان به مساحت ۶ هزار و ۶۴۳ هکتار در کارگروه آمایش سرزمین و شورای برنامه‌ریزی استان به عنوان یک سند بالادستی ملی و منطقه‌ای مصوب شده و لازم است با اهتمام تمامی عوامل دخیل در این طرح، اجرای آن عملی شود.

خداپرست با اشاره به پیشنهاد ثبت روز ملی سبلان تصریح کرد: پاکسازی پسماند و ضایعات رها شده، آموزش عشایر منطقه در راستای رفع تعارض با حیات وحش، افزایش تعداد نیرو‌های یگان حفاظت و انجام گشت و کنترل در منطقه از اهم اقدامات این اداره کل در اجرایی کردن طرح مدیریت جامع اثر طبیعی ملی سبلان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل بیان کرد: طبق هماهنگی‌های انجام‌شده با اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل و سازمان مرکزی حفاظت محیط زیست، اخذ ورودیه از کوهنوردان و گردشگران داخلی و خارجی در اولویت برنامه کاری این اداره کل قرار دارد.

وی افزود: مدیریت پسماند پناهگاه اصلی سبلان و فنس کشی محدوده پناهگاه سبلان برای جلوگیری از تعارض با حیات وحش منطقه به خصوص خرس قهوه‌ای از عمده مباحثی بود که در مورد آن تصمیم‌گیری شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اظهار کرد: برون‌داد اجرای طرح مدیریت منطقه، حفظ ذخایر ژنتیکی، گونه‌ای، زیستگاهی و محیط مناسب برای برنامه‌های تفریحی، آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی است.

خداپرست نقش‌آفرینی و حضور موثر مردم در اقدامات مدیریتی، اجرایی و عینیت یافتن حفاظت مشارکتی با بهره‌گیری از توان جوامع محلی و دستیابی به توسعه پایدار را از ثمرات اجرای طرح مدیریت اثر طبیعی ملی سبلان عنوان کرد.