جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

طرح شبکه‌گذاری آبیاری پایاب سد سرخاب/توسعه سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار در استان اردبیل - خبر

 

 

طرح شبکه‌گذاری آبیاری پایاب سد سرخاب/توسعه سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار در استان اردبیل

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل گفت: بیش از 100 کیلومتر از عملیات لوله‌گذاری طرح آبیاری تحت فشار اراضی پایاب سد سرخاب در حال اجرا است.

طرح شبکه‌گذاری آبیاری پایاب سد سرخاب/توسعه سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار در استان اردبیل

مسعود امامی یگانه ظهر امروز در آئین آغاز فازهای شش‌گانه عملیات پروژه اراضی پایاب سد سرخاب در شهرستان نیر اظهار کرد: طرح شبکه‌گذاری آبیاری تحت فشار اراضی پایاب سد سرخاب در سطح بیش از 3هزار و پانصد هکتار با شتاب بیشتری در حال اجرا است.

وی افزود: تاکنون 8میلیارد تومان برای اجرای این پروژه هزینه شده که تا این لحظه 40درصد روند اجرای طرح پیشرفت فیزیکی داشته و با اتمام این پروژه قطعا ً شاهد رونق تولید در بخش کشاورزی خواهیم بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل بیان کرد: روند اجرای این پروژه به گونه‌ای تنظیم شده که شش پیمانکار در شش جبهه مختلف به صورت هماهنگ و منسجم در حال تکمیل این پروژِه هستند و خوشبختانه اجرای این طرح بدون هیچ‌گونه مشکلی با حمایت استاندار تلاشگر اردبیل و همچنین سعی و اهتمام سازمان جهاد کشاورزی استان با سرعت و دقت جلو می‌رود .

امامی یگانه تصریح کرد: بیش از 100 کیلومتر از عملیات لوله‌گذاری این پروژه به اتمام رسیده که بقیه مراحل اجرایی نیز با جدیت دنبال می‌شود.

توسعه سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار در استان اردبیل

خلیل نیکشاد، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز اظهار داشت: سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار قبل از سال 97 به‌طور متوسط 500 هکتار در سال بود در حالی که همین روند در سال گذشته به یک هزار و 288 هکتار رسیده که این امر گویای این واقعیت است.

وی افزود: استان اردبیل در خصوص گسترش سامانه‌های نوین آبیاری نسبت به سال‌های گذشته بسیار موفق عمل کرده و آمار و ارقام موثق و اعتبارات جذب شده نیز در این‌خصوص نشان می‌دهد که در طی سال گذشته 250 درصد روند تجهیز اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار نسبت به سال‌های گذشته رشد داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه سخنان خود بیان کرد: در حال حاضر19هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان در دست مطالعه است تا به سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار مجهز شود و در حال حاضر نیز 8 هزار هکتار از اراضی استان در حال تجهیز است که سه‌هزار و 500 هکتار آن که اراضی پایاب سد سرخاب را شامل می‌شود به‌زودی در شهرستان نیز به سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار مجهز خواهد شد.

پروژه آبیاری پایاب سد سرخاب عامل بهبود وضعیت معیشتی روستائیان

ابراهیم امامی، فرماندار شهرستان نیر با اشاره به قابلیت‌ها و توانمندی‌های شهرستان نیر در گسترش سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار بیان کرد: با اتمام پروژه آبیاری کم فشار اراضی پایاب سد سرخاب این شهرستان سه‌هزار و 530 هکتار از اراضی دیم این شهرستان به آبی تبدیل خواهد شد که همین امر باعث رشد و شکوفایی بخش کشاورزی  و دامپروری منطقه خواهد شد و قطعا در آینده شاهد مهاجرت معکوس روستائیان از شهرها به محل اصلی زندگیشان در روستاها خواهیم بود.

وی افزود: با اجرای این پروژه مهم اراضی دیم برخی روستاهای شهرستان نیر به سیستم‌های آبیاری کم فشار مجهر خواهند شد و شاهد بهره‌وری مطلوب آب کشاورزی در این روستاها و بهبود وضعیت معیشتی روستائیان و رونق تولید انواع محصولات کشاورزی خواهیم بود.