سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

طرح جامع زیست بومی حفاظت از دریاچه نئور اجرا می‌شود - خبر

 

 

طرح جامع زیست بومی حفاظت از دریاچه نئور اجرا می‌شود

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان اردبیل گفت: طرح جامع زیست ‌بومی دریاچه نئور تدوین شده و در آینده نزدیک به مرحله اجرا در خواهد آمد.

طرح جامع زیست بومی حفاظت از دریاچه نئور اجرا می‌شود

سعید شهند افزود: این طرح در کمیسیون زیربنایی و آمایش سرزمین به تصویب رسیده و بعد از تصویب در شورای توسعه استان برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری چهار کارگاه در تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب نئور افزود: متخصصان ملی و بومی به همراه نمایندگان جوامع محلی در سلسله نشست‌های فنی و مشورتی، به بررسی مسائل و مشکلات تالاب، ارزش ها و کارکردهای آن و تحلیل مشکلات و ارائه راهکارهای مدیریتی پرداختند.

وی از برگزاری ۲ کارگاه آموزشی دیگر برای جوامع محلی و دست اندرکاران در سال‌جاری خبر داد و  بیان کرد: برنامه مدیریت جامع دریاچه نئور پس از توافق تمامی ذینفعان تدوین شده است.

شهند با بیان اینکه اصولا تالاب ها داری ۲ مشکل حقابه و اکوسیستم هستند، اظهار داشت: مشکل تالاب نئور اکوسیستمی است.

وی با بیان اینکه گونه مهاجم و جان سخت کاراس از عوامل اصلی تهدید دریاچه نئور می‌باشد، ادامه داد: این گونه در سال ۸۴ در دریاچه مشاهده و باعث تغییر در اکوسیستم، زنجیره غذایی و به تبع آن باعث از بین رفتن میگوی گاماروس، گونه شاخص دریاچه شد که برای همین با توجه به شرایط پیچیده موضوع، در آن مقطع مطالعاتی انجام شد.

وی بیان کرد: از سال ۸۸ نیز پرورش ماهی قزل آلا که در بحث تنظیم اکوسیستم تالاب و گردشگری تأثیر گذار بود بدلیل عدم توان رشد متوقف شده است.

شهند گفت: در آن مطالعات که برای برگرداندن دریاچه نئور به حالت اولیه انجام شد، اردک ماهی به عنوان دشمن طبیعی برای کاراس مهاجم انتخاب و برای از بین بردن کاراس‌های مهاجم در دریاچه رهاسازی شد.