سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

طرح ثبت جهانی کوه سبلان - خبر

 

 

طرح ثبت جهانی کوه سبلان

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: طرح ثبت جهانی کوه سبلان واقع در استان اردبیل با اولویت در سال جاری دنبال می شود.

طرح ثبت جهانی کوه سبلان

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کریم حاجی زاده مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل افزود: کوه سبلان با ارتفاع 4 هزار و 811 متر سومین قله مرتفع کشور است.

وی با بیان اینکه کوه سبلان از دیرباز در تاریخ و فرهنگ ساکنان این استان جایگاه رفیعی داشته است، متذکر شد: کوه سبلان نه تنها به لحاظ غنای طبیعی بلکه به لحاظ غنای تاریخی نیز یکی از آثار برجسته در کشور است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل افزود: کوه سبلان به عنوان شاخص ترین اثر طبیعی- فرهنگی قابلیت ثبت جهانی داشته و ضروری است مطالعات لازم جهت ثبت آن انجام شود.

حاجی زاده گفت: به منظور آغاز مطالعات ضروری است قرارداد با مشاور منعقد شود که با توجه به گستردگی این اثر طبیعی اعتبار مورد نیاز جهت مطالعه حداقل 5 میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه اعتبار می بایست با مشارکت استان و سازمان میراث فرهنگی تامین شود، ادامه داد: در سال جاری اختصاص 700 میلیون تومان اعتبار استانی برای آغاز مطالعات در دستور کار قرار گرفته است و به همین میزان اعتبار نیز از سوی سازمان مرکزی تامین خواهد شد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی تنها اثر ثبت جهانی در استان اردبیل است و با این وجود آثار دیگری در این استان قابلیت ثبت جهانی دارند.