رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

طرح تقویت تعاونی‌های دانش‌بنیان در اردبیل اجرایی می‌شود - خبر

 

 

طرح تقویت تعاونی‌های دانش‌بنیان در اردبیل اجرایی می‌شود

مدیر تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: تفاهم‌نامه‌ تقویت تعاونی‌های دانش‌بنیان با هدف حمایت از توسعه شرکت‌های تعاونی فناور و تجاری‌سازی فناوری در این شرکت‌ها در اردبیل اجرایی می‌شود.

طرح تقویت تعاونی‌های دانش‌بنیان در اردبیل اجرایی می‌شود
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ناصر نعمتی صبح امروز در جلسه هماهنگی اجرای مفاد تفاهم‌نامه تقویت تعاونی‌های دانش‌بنیان در اردبیل اظهار داشت: تفاهم‌نامه منعقدشده بین معاونت امور تعاون، صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک توسعه تعاون با موضوع همکاری به منظور تقویت ارتباطات شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان با شرکت‌های صنعتی بزرگ، همکاری در راه‌اندازی شتاب‌دهنده‌ها یا کارخانه‌های نوآوری، خلق محصولات و شناسایی اولویت‌های توسعه فناوری و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان با اولویت راه‌اندازی مرکز نوآوری و توسعه تعاون و شناسایی شتاب‌دهنده‌ها در سطح استان و تشکیل صندوق‌های ریسک‌پذیر اجرا می‌شود.
 
وی افزود: هدفگذاری لازم در راستای اجرایی کردن تفاهم‌نامه همکاری با هدف حمایت از توسعه شرکت‌های تعاونی فناور و تجاری‌سازی فناوری در شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان بین صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بانک توسعه تعاون با هدف حمایت از توسعه شرکت‌های تعاونی فناور و تجاری‌سازی فناوری در شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان انجام شد.
 
نعمتی بیان کرد: تجاری‌سازی شرکت‌های تعاونی دانش بنیان به‌ویژه از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری غیردولتی یا جسورانه بورسی با مشارکت سایر بازیگران، همکاری در راه‌اندازی شتاب‌دهنده‌ها یا کارخانه‌های نوآوری ویژه شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان به منظور کمک به فرایند توسعه و تجاری‌سازی فناوری در بخش تعاون با تکیه بر استارت‌آپ‌ها و هسته‌های فناور، مشارکت در شناسایی اولویت‌های توسعه فناوری، فرصت‌های سرمایه‌گذاری و زمینه‌های مناسب صادراتی در شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان، همکاری برای توسعه بازار شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان در داخل و خارج کشور به‌ویژه از طریق جلب مشارکت شرکت‌های بزرگ صنعتی و احصای نیاز‌های فناورانه آن‌ها از مفاد این تفاهم‌نامه است.
 
مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل با اشاره به برگزاری جشنواره تعاونی‌های برتر کشور گفت: تاکنون تعداد 788 شرکت تعاونی که 50 درصد شرکت تعاونی هایفعال استان اردبیل را تشکیل می‌دهند در گرایش‌های مختلف در چهاردهمین جشنواره ملی تعاونی‌ های برتر ثبت نام کرده‌اند.
 
وی افزود: این در حالی است که هنوز تا پایان مهلت ثبت‌نام تعاونی‌ها و اتحادیه در این جشنواره کشوری 10 روز باقیمانده است و انتظار می رود تعداد تعاونی‌های استان که در این جشنواره ثبت نام می‌کنند در مدت باقیمانده افزایش یابد.
 
مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل بیان کرد: بیشترین تعداد تعاونی‌های ثبت نام شده در جشنواره ملی تعاونی‌های برتر مربوط به گرایش کشاورزی با تعداد 299 تعاونی و خدماتی با تعداد 197 تعاونی است.
 
نعمتی تصریح کرد: در گزارش مرحله نخست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استان اردبیل از نظر شاخص نسبت تعداد تعاونی‌های ثبت نام شده در جشنواره به کل تعاونی‌های فعال استان جزو سه استان پیشرو و برتر کشوری معرفی شده است که امیدواریم شاهد درخشش تعاونی‌های استان در این جشنواره باشیم.
 
مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل با اشاره به نقش تعاونی‌ها در رونق و توسعه اشتغال و تولید گفت: تلاش و جدیت بر این است تا بتوانیم با حمایت از فعالیت تعاونی‌ها در سطح استان زمینه برای رونق فعالیت‌های آنها را که زمینه‌‌ساز توسعه اشتغال می شود را فراهم آوریم.
 
وی فعال‌سازی واحدهای تعاونی راکد و نیمه فعال را از برنامه‌ها و اولویت‌ها دانست و اظهار کرد: با تلاش‌ها و پیگیری‌های انجام شده توانستیم 90 تعاونی راکد را در سطح استان به چرخه فعالیت بازگردانیم.