جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

ضرورت صیانت از نیروی کار موجود در استان اردبیل - خبر

 

 

ضرورت صیانت از نیروی کار موجود در استان اردبیل

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: صیانت از نیروی کار موجود یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اصلی و اولویت‌دار در سال جاری عنوان شده است.

ضرورت صیانت از نیروی کار موجود در استان اردبیل

 قاسم رحیمی پیش از ظهر امروز در جلسه کمیسیون کارگری شورای تامین استان اردبیل اظهار کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی که گریبان گیر واحدهای تولیدی و کارگری شده، صیانت از نیروی کار موجود یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اصلی و اولویت‌دار در سال جاری عنوان شده است.

وی با اشاره به اینکه مشکلات واحدهای تولیدی استان جهت جلوگیری از ایجاد هرگونه بحران کارگری به دقت بررسی می‌شود، افزود: بررسی و ارزیابی شکایت‌های واصله در مراجع حل اختلاف این اداره کل و درخواست‌های مقرری بیمه بیکاری به صورت جد در دستور کار قرار دارد تا با اقدام به موقع شاهد چالش‌های حوزه کارگری نباشیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل خاطر نشان کرد: بررسی‌های اطلاعات واصله، نشان‌دهنده عدم تغییر محسوس در شکایات و درخواست‌های بیمه بیکاری طی سه ماه سال جاری نسبت به سه ماهه سال قبل، با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی و افزایش نرخ دستمزد کارگری می‌باشد تا به نوعی وجود شرایط مطلوب از این حیث را خبر دهد.
رحیمی با اشاره به ثبت روزانه حدود ۳۰ دادخواست و شکایت کارگری در هیئت‌های تشخیص این اداره کل در سطح استان گفت: ۹۵ درصد این دادخواست‌ها مربوط به اخراج و یا اتمام قراردادهای نیروی کار و کمتر از ۵ درصد آن مربوط به دادخواست‌های سنوات قبل می‌باشد.

وی با تاکید به رعایت حداقل دستمزد پیش بینی شده در قانون کار از سوی کارفرمایان، افزود: عدم پرداخت مطالبات، حق بیمه و دستمزد کارگران در چندین سال متوالی منجر به صدور آرای سنگین در مراجع حل اختلاف این اداره کل می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با عنوان اینکه عمده سوانح ناشی از کار مربوط به کارگاه‌های ساختمانی است، ادامه داد: با توجه به شروع فصل کاری انتظار می‌رود کارفرمایان نسبت به رعایت موارد ایمنی سوانح ناشی از کار و کاهش آسیب‌های احتمالی اقدام کنند.