سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

ضرورت رعایت بهداشت فردی و تنفسی برای مقابله با ویروس کرونا - خبر

 

 

ضرورت رعایت بهداشت فردی و تنفسی برای مقابله با ویروس کرونا

به دنبال ابتلا چند نفر از هموطنانمان در دو استان دیگر به ویروس کرونا جلسه اضطراری شورای سلامت استان در محل استانداری اردبیل تشکیل شد.

ضرورت رعایت بهداشت فردی و تنفسی برای مقابله با ویروس کرونا
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دکتر اخوان اکبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: مهمترین بحث در آمادگی آموزش است و اینکه مردم بهداشت فردی وتنفسی را رعایت کنند.
 
وی با تاکید بر شست وشوی مرتب و صحیح دست با آب وصابون و مواد ضدعفونی کننده بر اجتناب از دست دادن و روبوسی ،استفاده از ماسک برای افراد دارای علایم تنفسی و جلوگیری از انتشار عطسه وسرفه تاکید کرد.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل افزود: سرعت انتشار وسرایت ویروس کرونا به دلیل تنفسی بودن از آنفولانزا بیشتر است اما عوارض و مرگ و میر آن کمتر از آنفولانزاست بنابرین نباید جای نگرانی و اضطراب باشد.
 
اخوان اکبری با اشاره به موارد مبتلا به آنفولانزا در استان که بستری و درمان شدند افزود: این بیماری برای افرادی که سیستم ایمنی پایینی دارند خطرناک تر است اما میزان مرگ و میر آن 2ونیم درصد می باشد که  کمتر از بیماری آنفولانزا است.
 
وی با بیان اینکه  آمادگی های لازم در مراکز بهداشتی و فوریت های پزشکی ، اورژانس ها و مراکز درمانی ،درمانگاه ها و حوزه دانشگاهی وجود دارد افزود: توصیه های لازم برای بیمارستان های خصوصی وغیر دولتی و همه مطب ها ودرمانگاه های خصوصی انجام شده و در جریان هستند تا آمادگی لازم را داشته باشند.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با بیان اینکه بیش از 80درصد موارد ابتلا به بیماری کرونا به سادگی و با استراحت در منزل، مصرف مسکن و استامینوفن و مایعات بدون نیاز به مراجعه به مراکز درمانی وبهداشتی درمان خواهد شد افزود: درمواردی که بیماری ریه را درگیر کرده و فرد مبتلا علایم تنفسی شدید داشته و دچار تب و دیسترسی تنفسی یا تنگی نفس می شود لازم است به مراکز  درمانی مراجعه کنند.