رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

ضرورت ثبت تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی - خبر

 

 

ضرورت ثبت تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی

انقلاب اسلامی ایران ، انقلابی منحصر  به فرد در جهان است که ویژگی های آن را در انقلابهای دیگر دنیا نمی توان یافت.

 

 ضرورت ثبت تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی  ضرورت ثبت تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی  ضرورت ثبت تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی  ضرورت ثبت تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی

 

اسلامی بودن این انقلاب با رهبری مرجعی مبارز و شجاع همچون امام خمینی (ره) و حضور خروشان مردم در طول مبارزات مسالمت آمیز ، انقلاب اسلامی ایران را از انقلابهای دیگر دنیا متمایز می کند.

انقلاب اسلامی مردم ایران بر علیه رژیم وابسته پهلوی در حالی به پیروزی رسید که این رژیم با تکیه بر حمایت های همه جانبه مادی و نظامی ابرقدرتهای وقت ، خود را جزیره ثبات و ژاندارم منطقه خلیج فارس می دانست.

پیروزی انقلاب اسلامی ، بدون شک معجزه ای الهی بود که به خاطر جنبه دینی و معنوی خود چشم امید مستضعفان جهان را به خود خیره ساخت و فصلی نو را در تاریخ معاصر رقم زد.

اگر چه قلب تپنده انقلاب اسلامی ایران در حوزه علمیه قم می تپید اما تاثیرات هدایتگرآن در مساجد اقصی نقاط کشور و از جمله آذربایجان و اردبیل خود را نشان می داد.

در سال 57 مردم شهرستانهای اردبیل ، مشگین شهر ، خلخال و منطقه مغان نیز همگام با دیگر هموطنان خود به نقش آفرینی پرداخته و مبارزه بر علیه رژیم طاغوت را تشدید و در این راه دهها شهید را تقدیم نهال نوپای انقلاب اسلامی کردند.

اوج مبارزات سال 57 مردم منطقه در  قیامهای 7 دی مردم خلخال، 9 دی اردبیل، 18 دی روستای نیارق و قیام 30 دی مردم مشگین شهر تجلی یافت و در روزهای 22 و  23 بهمن ماه با تسخیر پایگاههای باقیمانده رژیم پهلوی در شهرهای مختلف به نتیجه رسید.

اکنون که 35 سال از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و خاطرات تلخ و شیرین آن زمان می گذرد ، جا دارد که نویسندگان استان و دستگاههای فرهنگی با اهتمام بیشتری به جمع آوری آثار و اسناد انقلاب اسلامی در اردبیل همت کنند.

در این رابطه تا کنون چندین کتاب از جمله کتاب ارزشمند تاریخ انقلاب اسلامی در اردبیل/ به همت حوزه هنری به چاپ رسیده است. با این حال عمر در گذر است و جا دارد تا دیر نشده خاطرات شفاهی مبارزان منطقه در دوران انقلاب اسلامی برای آگاهی نسلهای آینده ثبت و منتشر شود.

 منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل