رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

ضرورت تسریع در روند توسعه صنعتی استان - خبر

 

 

ضرورت تسریع در روند توسعه صنعتی استان

استاندار اردبیل در آخرین جلسه شورای برنامه ریزی استان با تاکید بر لزوم حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی در توسعه صنعتی استان با اشاره بر ضرورت تسریع در توسعه صنعتی استان گفت : صنعت قوی و حمایت از سرمایه گذاران موجب توسعه و رونق منطقه می‌شود.


ضرورت تسریع در روند توسعه صنعتی استان ضرورت تسریع در روند توسعه صنعتی استان ضرورت تسریع در روند توسعه صنعتی استان ضرورت تسریع در روند توسعه صنعتی استان


در ماههای اخیر سیاست های اقتصادی مسئولان در حمایت از سرمایه گذاران ، صنعتگران را به بهبود شرایط تولید و تقویت بخش صنعت امیدوار کرده است. نگاه روز امروز مروری دارد بر روند توسعه بخش صنعت در استان اردبیل.

با وجود فراهم بودن زمينه‌هاي رشد صنعت در اردبيل، بي‌استفاده ماندن ظرفیت هالی اين حوزه باعث شده است که تاکنون اين استان سهم در خور توجهی در صنعت کشور نداشته باشد.

اگر چه اردبیل مزیت های انکارناپذیری در بخش های کشاورزی و گردشگری دارد ، اما فصلی بودن اشتغالزایی در این دو بخش از یک سو و اهمیت راهبردی بخش صنعت در درآمدزایی و توسعه هر منطقه ، ایجاب می کند که مسئولان از توسعه بخش صنعت به ویژه صنایع مادر و تبدیلی در استان غافل نشوند.

بعد از استان شدن اردبیل احداث صنایع مادر و کارخانجات بزرگ در این منطقه مورد توجه قرار گرفت و مجتمع های بزرگ تولیدی مانند کارخانه سیمان اردبیل ، آرتاویل تایر، آرتا موکت و آرتا پلاست در استان راه اندازی شدند.

در سالهای بعد صنایعی مانند ذوب آهن اردبیل ، نیروگاه زمین گرمایی مشگین شهر ، سبلان پارچه ، سوت ماشین و صدها واحد تولیدی کوچکتر در منطقه ایجاد شدند و بارقه ای از امید به توسعه صنعتی استان در بین مردم شکل گرفت. اما به دلایلی چند در ادامه رشد بخش صنعت در استان اردبیل در حد انتظار استمرار پیدا نکرد به گونه ای که اکنون از 491 واحد صنعتي موجود در استان تعداد 145 واحد راکد هستند و مابقی نیز با ظرفیت کامل خود کار نمی کنند.

در حال حاضر تنها 6 تا 7 درصد کل درآمد استان از بخش صنعت تأمین می شود و  استان اردبیل از نظر توسعه صنعتی در ردیف چند استان آخر کشور قرار گرفته است و حتی اگر همه کارخانجات صنعتی استان با ظرفیت کامل کار کنند، باز هم کل سهم استان اردبیل از تولیدات صنعتی کشور به زحمت به 5 درصد می رسد.

تجربه استانهای صنعتی کشور نشان می دهد که استقرار صنایع مادر می تواند کلید رونق اقتصادی یک منطقه باشد زیرا صنایع مادر به دنبال خود باعث ایجاد دهها نوع خدمات جانبی و کارخانجات اقماری دیگر می شوند. بنابراین مردم استان اردبیل امیدوارند که علاوه بر حل مشکلات موجود بر سر راه توسعه بخش صنعت و استفاده حداکثری از ظرفیت کارخانه هایی مانند ذوب آهن اردبیل ، سبلان پارچه و دیگر واحدهای صنعتی موجود ، شاهد روزی باشیم که طرح های بزرگی مثل پتروشیمی اردبیل سرانجام به تحقق برسند. بدن شک همت و حمایت دولتمردان و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی از طرح های صنعتی و جذب و تشویق سرمایه گذاران باعث رونق و شکوفایی صنعت استان خواهد شد.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل