جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

صنعت بوم‌گردی در خلخال تقویت شد - خبر

 

 

صنعت بوم‌گردی در خلخال تقویت شد

رییس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خلخال از صدور پروانه برای ایجاد و راه‌اندازی ۴۰ واحد بوم‌گردی در مناطق مختلف این شهرستان خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این واحدها صنعت بوم‌گردی و گردشگری تقویت می‌شود.

صنعت بوم‌گردی در خلخال تقویت شد
علی درویشی روز سه‌شنبه در جریان بازدید گروه اعزامی از مرکز استان اردبیل از یک واحد بوم‌گردی خلخال افزود: در سال‌های گذشته مجوز راه‌اندازی ۲۳ طرح بوم‌گردی روستایی در این شهرستان از سوی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان صادر شده است.
 
او اظهارداشت: اقامتگاه بوم‌گردی روستای کزج از توابع بخش خورش‌رستم خلخال به عنوان اولین اقامتگاه متمرکز درون‌روستایی با ۱۴ باب واحد مسکونی برای اولین بار در کشور با ظرفیت پذیرش ۱۰۸ نفر گردشگر دایر است.
 
وی گفت: با توجه به انتخاب خلخال به عنوان پایلوت طرح‌های اقامتگاه بوم‌گردی استان اردبیل تاکنون ۲۳ مورد پروانه فعالیت برای راه‌اندازی این واحدها صادر شده و با احتساب مجوزهای صادر شده امسال مجموع پروانه‌های صادره برای توسعه فعالیت‌های بوم‌گردی و راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی این شهرستان به ۴۰ مورد افزایش یافت .
 
او بیان‌کرد: پیش از این تعداد ۱۱ مورد پروانه بوم‌گردی در روستای کزج از توابع بخش خورش‌رستم این شهرستان به عنوان نخستین روستای محل اجرای طرح بوم‌گردی استان اردبیل و ۱۲ مورد پروانه فعالیت نیز برای روستاهای هدف گردشگری مجره ،خوجین و خمس از توابع بخش مرکزی خلخال صادر شده است.
 
وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های موجود در مناطق عشایری این شهرستان جهت راه‌اندازی طرح‌های بوم‌گردی اظهارداشت: اداره میراث فرهنگی خلخال برای تسهیل در صدور مجوز راه‌اندازی این گونه طرح‌ها همه خدمات مربوط به استعلام‌های اداری و سایر موارد را انجام داده و مجریان این طرح‌ها هم از تسهیلات بانکی ارزان قیمت با بازپرداخت طولانی مدت بهره‌مند می‌شوند.
 
وی با بیان اینکه برغم قابلیت‌های منحصربفرد خلخال برای راه‌اندازی طرح‌های بوم‌گردی عشایری ،استقبال عشایر از طرح‌های بوم‌گردی در این شهرستان ضعیف است، گفت: یکی از دلایل این مهم تبلیغات ضعیف و عدم آگاهی عشایر از عواید اجرای این طرح‌ها است.
 
او با اشاره به راه‌اندازی نخستین طرح بوم‌گردی عشایری خلخال در سال گذشته افزود: با توجه به تجربیات موفق کسب شده در این زمینه در سایر مناطق عشایری کشور سود حاصل از اجرای طرح‌های بوم‌گردی اقتصادی‌تر از سود فعالیت‌های دامداری برای عشایر است.
 
وی با بیان اینکه ۵۰ درصد از مجموع روستاهای هدف گردشگری استان اردبیل در خلخال واقع شده ، از برنامه‌ریزی برای توسعه طرح‌های ایجاد اقامت‌گاه بوم‌گردی در روستاهای هدف گردشگری منطقه در جهت ایجاد اشتغال پایدار روستایی و رونق اقتصاد روستاهای این شهرستان خبر داد.
 
رییس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خلخال با اشاره به نشست خود با بخشدار و دهیاران بخش خورش‌رستم اظهارداشت: در این جلسه ضمن امضای تفاهم با دهیاران در جهت فرهنگ‌سازی و حفاظت از میراث فرهنگی بر استفاده از  پتانسیل‌های منطقه در حوزه گردشگری و سرمایه‌گذاری و همچنین توسعه و رونق صنایع دستی تاکید شد.
 
وی گفت: بر اساس همکاری دهیاران با اداره میراث فرهنگی خانه‌هایی که استعداد تبدیل به بوم‌گردی دارند از سوی دهیاران  به اداره شهرستان جهت اخذ مجوزهای قانونی معرفی و مجوز بوم‌گردی صادر می‌شود.
 
درویشی اظهارداشت: همچنین از متقاضیان بومی منطقه یا مقیم شهرهای دیگر که دارای اهلیت سرمایه‌گذاری در مناطق گردشگری هستند دعوت به مشارکت در راه‌اندازی واحدهای بوم‌گردی روستایی شد.
 
او افزود: با توجه به توان صنعتگران بخش خورش‌رستم در صنعت جاجیم‌بافی و داشتن جاجیم مرغوب و برخورداری این صنعت منطقه از برند کشور آموزش لازم در روستاها به مدیریت دهیاران صورت گرفته و بعد از آموزش جهت اخذ کارت صنعتگری به اداره میراث فرهنگی ، گردشگری وصنایع دستی شهرستان خلخال معرفی خواهند شد.