جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

صنایع تبدیلی اردبیل رونق می‌گیرد - خبر

 

 

صنایع تبدیلی اردبیل رونق می‌گیرد

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: استان اردبیل قابلیت رونق صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی دارد و در این راستا ۲۴۲ کارخانجات صنایع تبدیلی در استان فعال هستند.

صنایع تبدیلی اردبیل رونق می‌گیرد
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی نعمتی گفت: صنایع تبدیلی و غذایی بخش کشاورزی به عنوان مکمل چرخه تولیدات محصولات کشاورزی است که تبدیل مواد خام کشاورزی مازاد بر نیاز مصرف به غیر از محصولات مرغوب کشاورزی که ارزش افزوده صادراتی بالایی دارند نقش اساسی در کاهش ضایعات، ایجاد ارزش افزوده و اشتغال پایدار روستایی در بخش کشاورزی دارد.
 
وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون تعداد 242 واحد کارخانجات صنایع تبدیلی و غذایی تحت پوشش سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان جهاد کشاورزی استان فعالیت دارند، افزود: این تعداد واحدهای تولیدی سالانه توانایی جذب تقریبا 2 میلیون تن جذب ماده خام محصولات کشاورزی دارد که نزدیک 50 درصد مواد خام تولیدی بخش کشاورزی را می‌توان فرآوری نموده و به میزان 1.6میلیون تن محصول فرآوری و بسته‌بندی شده تولید کرد.
 
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ظرفیت جذب مواد خام محصولات کشاورزی توسط واحدهای فرآوری و نگهداری استان را از میانگین کشوری بالاتر عنوان کرد و گفت: بررسی ظرفیت جذب ماده خام واحدهای تولیدی به تفکیک گروههای زراعی، باغی، دامی و خوراک دام و طیور، شیلات، انبارداری، ذخیره سازی، فرآوری محصولات کشاورزی از جمله تولید ذرت و صنایع مرتبط با آن از بسته‌بندی استاندارد برخوردار بوده و در صادرات مشکلی ندارند.
 
نعمتی تصریح کرد: در خصوص انواع میوه از لحاظ نگهداری و ذخیرهسازی مشکلات برطرف گردیده به‌طوری که بانک‌های عامل در اعطای تسهیلات بانکی برای احداث سردخانه عدم توجیه اقتصادی را طرح نموده و از اعطای تسهیلات خودداری می‌کند  فرآوری میوه در استان بویژه در قطب‌های تولید از اولویت‌های سرمایه‌گذاری استان بوده و سازمان با جدیت کامل آن را پیگیری می‌کند.
 
وی اظهار کرد: استان اردبیل ظرفیت بالایی در راه‌اندازی واحدهای صنایع دستی در حوزه کشاورزی دارد که در این زمینه تمام تلاش ما برای فعال‌سازی بخش کشاورزی به ویژه حوزه صنایع تبدیلی است.