جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

صرفه جویی 20 درصدی آب در بخش کشاورزی استان اردبیل - خبر

 

 

صرفه جویی 20 درصدی آب در بخش کشاورزی استان اردبیل

۲۰ درصد آب در بخش کشاورزی صرفه‌جویی می شود.

صرفه جویی 20 درصدی آب در بخش کشاورزی استان اردبیل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اصغر سلیمان‌زاده مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل در جلسه شورای آب در فرمانداری اردبیل اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 92 درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که برنامه‌ریزی شده 20 درصد آب در این بخشصرفه‌جویی شود که در این زمینه مسئولان شهرستان‌های اردبیل، نیر، نمین و سرعین رسالت خطیری دارند.

وی با اشاره به این که مهم‌ترین محصول تولیدی کشاورزی استان اردبیل در حال حاضر سیب‌زمینی است، افزود: متاسفانه تولید محصول سیب‌زمینی با مصرف زیاد آب روبه‌رو است که انتظار می‌رود سازمان جهاد کشاورزی با اجرای طرح‌های آبیاری نوین گام بزرگی در صرفه‌جویی آب بردارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: سازمان جهاد کشاورزی در طول این چند سال اقدامات بسیار خوبی در توسعه اجرای طرح‌های آبیاری نوین در بخش کشاورزی انجام داده که انتظار می‌رود این برنامه‌ها امسال به طور متناوب افزایش یابد تا بتوانیم در صرفه‌جویی آب مدیریت کافی داشته باشیم.

سلیمان‌زاده  تصریح کرد: در حال حاضر دشت اردبیل با بحران کم‌آبی روبه‌رو است و برای این که این دشت اردبیل از بحران خارج شود نیاز است برنامه‌ریزی اساسی در شهرستان‌های اردبیل، نیر نمین و سرعین انجام شود تا بتوانیم دغدغه و نگرانی آیندگان در حوزه آب را برطرف کنیم.

وی بیان کرد: سه برنامه اساسی برای مقابله با بحران آب و مدیریت مصرف آب در دشت اردبیل وجود دارد که این سه برنامه شامل جلوگیری از اضافه برداشت آب، مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز و مدیریت مصرف آب است که در این زمینه باید همگان اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم