جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

صرفه جویی 10 درصدی در آب کشاورزی گره‌گشای بحران آب در اردبیل - خبر

 

 

صرفه جویی 10 درصدی در آب کشاورزی گره‌گشای بحران آب در اردبیل

صرفه‌جویی حداقل ۱۰ درصد آب در مصارف کشاورزی می‌تواند تا حدودی مشکل کمبود آب را برطرف کند.

صرفه جویی 10 درصدی در آب کشاورزی گره‌گشای بحران آب در اردبیل
اصغر سلیمان‌زاده مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در جلسه بررسی راهکارهای کاهش مصرف منابع آبی اردبیل اظهار داشت: صرفه‌جویی حداقل 10 درصد آب در مصارف کشاورزی می‌تواند تا حدودی مشکل کمبود آب را حل کند که باید در این زمینه فرهنگسازی و اقدامات لازم انجام شود چرا که در حال حاضر بیش از 92 درصد از مصرف آب در استان در بخش کشاورزی اتفاق می‌افتد.
 
وی با اشاره به چالش موجود در بخش آب، خواستار همکاری و همراهی مردم با مسئولان آب استان شد و گفت: برای نجات از این چالش مردم باید یاریگر ما باشند که در حال حاضر اضافه برداشت آب از چاه‌های کشاورزی یکی از معضلات اصلی بخش آب بوده و در صورت برداشت آب به اندازه پروانه بهره‌برداری بخشی از مشکل حل خواهد شد.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل حفر چاه‌های غیر مجاز را ضربه به منابع آب زیرزمینی دانست و بیان کرد: این مشکل علاوه بر دوچندان کردن مشکل آب‌های زیرزمینی، حق و حقوق دیگر مردم و افراد پروانه‌دار را از بین می‌برد.
 
سلیمان‌زاده نصب کنتورهای حجمی و هوشمند برای کنترل مصارف بیش از حد را از دیگر اقدامات شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در راستای حفاظت و صیانت از آب‌های زیرزمینی برشمرد و افزود: اجرای شبکه آبیاری مدرن و تحت فشار که دولت نیز امکانات مناسبی را در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد یکی از راهکارهای کنترل مصرف بیش از حد مجاز آب است.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وی با اشاره به اجرای پروژه‌های 15 گانه تعادل بخشی در کشور و استان بیان کرد: با اجرای پروژه‌های 15 گانه تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی در بخش آب کشور بخشی از مشکلات موجود مرتفع خواهد شد که نیازمند همراهی مردم است.