رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

صدور مجوز فاز دوم کاوش روستای تاریخی گنزق سرعین - خبر

 

 

صدور مجوز فاز دوم کاوش روستای تاریخی گنزق سرعین

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: مجوز فاز دوم کاوش روستای تاریخی گنزق اخذ شده است.

صدور مجوز فاز دوم کاوش روستای تاریخی گنزق سرعین
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نادر فلاحی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: این مجوز از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور صادر شده است.
 
او با اشاره به اینکه فاز نخست کاوش در این منطقه تاریخی پارسال انجام شد، اضافه کرد: در فاز نخست دو غار صخره‌ای دستکند به صورت کامل و یک غار به صورت نیمه تمام کاوش شد.
 
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل اظهار کرد: در پی کاوش‌های صورت گرفته لایه‌های تاریخی مختلفی شناسایی شده و با مطالعه و کاوش روستای تاریخی کمی‌توان جاذبه جدیدی برای گردشگران تعریف و سرعین را از وضعیت تک قطبی خارج کرد.
 
فلاحی با بیان اینکه تاکنون سرعین صرفا به عنوان شهر آب‌های گرم شناخته شده بود، افزود: با کاوش در روستای گنزق جاذبه‌های سرعین از صرفا طبیعی خارج شده و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی نیز به آن اضافه شده است
 
او تصریح کرد: به منظور ساماندهی این منطقه تاریخی ۱۲۰ متر از مسیر ورودی به این روستا سنگفرش شده و مطابق مذاکرات صورت گرفته با بنیاد مسکن مابقی مسیر به طول ۸۰۰ متر نیز سنگفرش و آسفالت می‌شود.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با اشاره به مطالعه طرح جامع گردشگری منطقه توسط مشاور، افزود: همچنین مشاور طرح جامع ساماندهی بیشتر بر روی اقامت گردشگران تاکید کرده بود که ما خواستار بازنگری در طرح با هدف افزایش ماندگاری مسافران و بازدید از این روستا شدیم.