جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

صادرات یک میلیون جوجه یکروزه به افغانستان و ارمنستان - خبر

 

 

صادرات یک میلیون جوجه یکروزه به افغانستان و ارمنستان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: تعامل و همکاری‌های تنگاتنگی مابین کشورهای همسایه وجود دارد به طوری که در جریان مرداد ماه سال جاری یک میلیون جوجه یک روزه از اردبیل به کشورهای افغانستان و ارمنستان صادر شده است.

صادرات یک میلیون جوجه یکروزه به افغانستان و ارمنستان

نوبخت اژدری اظهار کرد: برنامه‌های راهبری تولیدات دامی این سازمان اعم از تولید شیر، گوشت قرمز ، گوشت سفید ، توزیع نهادهها دامی ، تنظیم  بازار ، تولید تخم مرغ ، حفظ و ذخیره پتانسیل‌های ژنتیکی دام با جدیت دنبال می‌شود.

وی به تشریح برنامه ها و اقدامات سازمان پرداخت و توضیح داد: در جریان مرداد ماه سال جاری 9 میلیون و 962 هزار و 297 قطعه جوجه یکروزه و تعداد 11 میلیون و 211 هزارو 966 عدد تخم مرغ نطفه‌دار در واحدهای مرغ مادر گوشتی استان تولید گردیده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان در خصوص وضعیت صادرات جوجه یکروزه به خارج از کشور نیز افزود: وضعیت صادرات جوجه یکروزه از وضعیت مطلوبی برخوردار است و تعامل و همکاری‌های تنگاتنگی مابین کشورهای همسایه وجود دارد بطوری که در جریان مرداد ماه سال جاری یک میلیون جوجه یکروزه به کشورهای افغانستان و ارمنستان صادر شده است.

- افزایش ظرفیت 230 هزار تنی سردخانه‌های استان

مدیرجهاد کشاورزی استان اردبیل، خلیل نیکشاد نیز در خصوص آخرین برنامه‌های جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار کرد:  همه ساله در استان نزدیک به 4 و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می‌شود که ضرورت گسترش صنایع تبدلی و فرآوری و گسترش سردخانه‌های مدرن بیش از پیش در استان احساس می‌شود .

وی افزود: با توجه به اجرای پروژه‌های وسیعی که در اراضی پایاب سد خدا آفرین در دست اجراست پیش بینی می‌شود که یک و نیم میلیون تن دیگر نیز برمیزان تولید محصولات کشاورزی افزوده شود بنابراین سیاست گسترش سردخانه‌های مجهز ومدرن در استان برای جلوگیری از فساد محصولات تولیدی و افزایش میزان ماندگاری ضرورتی انکار ناپذیر است.

وی در خصوص وضعیت صنایع تبدیلی وغذایی استان نیز افزود: تعداد صنایع تبدیلی و غذایی که در استان فعال هستند به 242 واحد می‌رسد که قادرند سالانه 2 میلیون تن مواد خام تولیدی بخش کشاورزی را جذب نمایند به عبارت دیگر این تعداد از واحدها می‌توانند سالانه یک میلیون و 600 هزارتن محصولات فرآوری و بسته بندی روانه بازار مصرف نمایند .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: در حال حاضر تعداد 15 سردخانه باغی در استان فعال است  که قادر است سالانه 63 هزار تن انواع میوه جات تولیدی استان را جذب کند. علاوه برآن تعداد 8 واحد فراوری میوه و گیاهان دارویی نیز در استان فعال است که این واحد ها نیز سالانه 14 هزارو 740 تن محصول تولیدی  را جذب می‌کنند .  

وی گفت : در حال حاضر 65 واحد سردخانه‌ای اعم از میوه  انبار سرد زیر صفر دارای پروانه بهره‌برداری تاسیس هستند که ظرفیت آن‌ها 230 هزارو 46 تن می‌باشد تا در مجموع برای 514 نفر زمینه اشتغال ایجاد شود.