جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

صادرات چغندرقند اردبیل به کشور روسیه - خبر

 

 

صادرات چغندرقند اردبیل به کشور روسیه

رئیس اداره اصلاح و تهیه بذر چغندرقند اردبیل گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم برای صادرات محصول چغندرقند استان اردبیل به کشورهای همسایه به ویژه کشور روسیه انجام شده است.

صادرات چغندرقند اردبیل به کشور روسیه

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، فرشید مطلوبی در جلسه بررسی راهکارهای توسعه صادرات چغندرقندر اردبیل اظهار داشت: امسال تولید بذر چغندرقند استان با افزایش معنی‌داری مواجه بوده است به طوری که میزان تولید بذور مونوژرم از 100 هزار کیلوگرم در سال گذشته به 315 هزار کیلوگرم امسال افزایش یافته است به عبارت دیگر می‌توان گفت که امسال میزان تولید بذور مونوژرم سه برابر سال گذشته بوده است.

 
وی افزود: افزایش سطح زیر کشت چغندرقند در استان و نیز افزایش میزان تولید محصول در واحد سطح از طریق استفاده از بذور مرغوب و اصلاح شده و بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهی چغندرکاران تحقق یافته است که این امر در استان اردبیل با حدیت دنبال می‌شود.
 
رئیس اداره اصلاح و تهیه بذر چغندرقند اردبیل بیان کرد: میانگین عملکرد 10 ساله بذر فقط یک هزار و 300 کیلوگرم بوده که در سال 95 این میزان 30 درصد افزایش یافته است و برای نخستین بار در تاریخ 70 ساله کشت این محصول در استان شاهد تولید متوسط این محصول در هکتار به میزان یک هزار و 700 کیلوگرم در هکتار هستیم.
 
مطلوبی یکی از راهکارهای مهم و اساسی در افزایش سطح زیر کشت و تولید این محصول را حمایت از شرکتهای خصوصی دانش بنیان در این زمینه دانست و تصریح کرد: حمایت از این شرکتها می‌تواند در افزایش سهم بازار داخلی بذور ایرانی و در نهایت افزایش تولید این محصول تاثیرگذار باشد.