جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

صادرات پایانه مرزی بیله‌سوار مغان ۲۰ درصد افزایش یافت - خبر

 

 

صادرات پایانه مرزی بیله‌سوار مغان ۲۰ درصد افزایش یافت

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل گفت: میزان صادرات کالا از پایانه مرزی بیله‌سوار مغان در ۱۰ ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

صادرات پایانه مرزی بیله‌سوار مغان ۲۰ درصد افزایش یافت

علی رحمتی روز یکشنبه در بازدید از پایانه مرزی بیله‌سوار مغان افزود: در ۱۰ ماه امسال در مجموع بیش از ۳۷۳ هزار تن کالا توسط ۱۶ هزار و ۸۷۷ دستگاه کامیون از پایانه مرزی بیله‌سوار صادر شد.

وی اظهارداشت: از این مقدار ۳۳۳ هزار تن کالا توسط ۱۵ هزار و ۱۶۰ دستگاه کامیون ایرانی و ۳۹ هزار و ۷۳۹ تن کالا نیز توسط هزار و ۷۱۷ دستگاه کامیون گرجی از مرز خارج شده است.

وی کاشی، شیشه، پروفیل، نمک، قیر، سنگ ساختمانی، میلگرد، سیب‌زمینی و آهن‌آلات را عمده کالاهای صادراتی از ایران عنوان کرد و افزود: این کالاها به جمهوری آذربایجان، روسیه ،گرجستان و کشورهای حوزه قفقاز صادر شده است.

رحمتی با اشاره به اینکه در این مدت ۱۲۳ هزار تن کالا توسط پنج هزار و ۱۵۵ دستگاه کامیون از مرز بیله‌سوار ترانزیت شده، اضافه‌کرد: از این مقدار ۲ درصد توسط کامیون ایرانی، ۹۵ درصد توسط کامیون گرجی و سه درصد نیز توسط کامیون ترکی به کشورهای مختلف ترانزیت خروجی شده است.

وی پایانه مرزی بیله‌سوار را جزو پنج پایانه برتر کشور دانست و عمده کالاهای ترانزیت شده از این پایانه را گچ، نئوپان، نمک، سنگ های ساختمانی، آب معدنی و سیمان برشمرد.

وی گفت: با تلاش نهادهای مستقر در پایانه مرزی بیله‌سوار روند صادرات و واردات کالا در این پایانه عادی و روان است و انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی مناسب و تلاش مستمر شاهد افزایش صادرات از این پایانه مرزی در سال رونق تولید باشیم.

بیله‌سوار مغان در شمال اردبیل و در همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است. گمرک و پایانه مرزی این شهرستان تنها گذرگاه فعال مرزی استان اردبیل می‌باشد.