جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

شیوه مداحی «‌سلیم موذن‌زاده اردبیلی» ثبت ملی می‌شود - خبر

 

 

شیوه مداحی «‌سلیم موذن‌زاده اردبیلی» ثبت ملی می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از ثبت ملی شیوه مداحی « سلیم موذن زاده اردبیلی» خبر داد و گفت: همزمان با همایش شورای ثبت میراث ناملموس کشور از ثبت ملی شیوه مداحی سلیم موذن زاده اردبیلی پرده‌برداری می‌شود.

شیوه مداحی «‌سلیم موذن‌زاده اردبیلی» ثبت ملی می‌شود
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نادر فلاحی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در اردبیل اظهار داشت: پرونده ثبت ملی شیوه مداحی، نوحه‌خوانی، مولودخوانی و مناجات‌خوانی استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی به تهران ارسال شده و به دلیل تائید آن در همایش شورای ثبت میراث ناملموس کشور به عنوان یکی از آثار ناملموس اردبیل به  ثبت می‌رسد.
 
وی افزود: سلیم موذن‌زاده اردبیلی مداح نامی ملقب به سلطان‌الذاکرین از گنجینه‌های معنوی این استان است که ثبت ملی نوحه‌‌خوانی وی ادای دینی به پیشگاه این شخصیت بزرگ معنوی خواهد بود.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: همایش شورای ثبت میراث ناملموس کشور چهار و پنج تیرماه در سرعین برگزار می‌شود که به غیر از شیوه مداحی در نظر داریم هشت اثر ناملموس دیگر را نیز به ثبت برسانیم.
 
فلاحی تصریح کرد: این آثار شامل مهارت پخت حدیک آشی، مهارت پخت پیچاق قیمه، شیوه مداحی موذن زاده، مهارت ساخت گلین بالا، مهارت بافت سوپاند، مهارت تهیه قوروت، مهارت پخت فطیر مشکین شهر، مهارت تزئین بایرام یومورتاسی و مهارت قلم زنی در اردبیل است.
 
وی با بیان اینکه پرونده ثبتی آثار ذکر شده به تهران ارسال شده و به منظور ثبت در همایش دو روزه آخرین دفاعیات انجام می‌شود و لوح ثبتی نیز ارائه خواهد شد، افزود: تعداد آثار ثبت ملی استان شامل آثار طبیعی، منقول، غیرمنقول و ناملموس 985 مورد است.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از برگزاری نشست معاونان میراث فرهنگی سراسر کشور در روز ششم تیرماه خبر داد و گفت: این نشست نیز با حضور معاونت میراث فرهنگی کشور، دکتر طالبیان و مدیران کل معاونت میراث فرهنگی سازمان برگزار خواهد شد.