جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

شکسته شدن رکورد تولید و خرید گندم در اردبیل - خبر

 

 

شکسته شدن رکورد تولید و خرید گندم در اردبیل

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از شکسته شدن رکورد تولید گندم در این استان با تولید 550 هزار تن محصول خبر داد.

شکسته شدن رکورد تولید و خرید گندم در اردبیل

عدیل سروی اظهار کرد: استان اردبیل بیش از 778 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد که 43 درصد مساحت استان را این اراضی تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه 910 هزار هکتار مرتع و 63 هزار هکتار جنگل در استان اردبیل وجود دارد، تصریح کرد: بخش کشاورزی استان اردبیل در دو سال گذشته و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به ویژه در تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر مورد توجه قرار گرفته و در کنار آن تولید گندم از 220 هزار تن در سال گذشته به 540 هزار تن و امسال نیز در یک رکورد جدید تولید گندم به 550 هزار تن افزایش یافته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ضرورت پرداخت مطالبات زارعان را بالغ بر 300 میلیون تومان یادآور شد و گفت: استان اردبیل در 16 محصول اساسی و استراتژیک رتبه اول تا هفتم را دارد که این محصولات شامل سیب‌زمینی، غلات، حبوبات و... است.

سروی وجود پنج میلیون واحد دامی را یادآور شد و افزود: 1.5 میلیون واحد دامی در اختیار عشایر غیور منطقه مغان است.

وی به 83 هزار هکتار شبکه پایاب خداآفرین به صورت آبیاری مدرن و زهکشی اشاره کرد و ادامه داد: در اصلاح الگوی مصرف آب در سال گذشته ما 420 هزار هکتار اجرای سیستم آبیاری مدرن را شاهد بودیم.

سروی در مورد کشت گلخانه‌ای و توسعه آن تا 785 هزار تن محصول را یادآور شد و اضافه کرد: انتظار ما این است تا مطالبات زارعان به ویژه گندم‌کاران پرداخت و در حوزه بیمه باغات نیز 10 میلیارد تومان خسارت معوقه باغداران پرداخت شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی بیان کرد: از دولت انتظار می‌رود در پرداخت مشوق صادراتی سیب‌زمینی تدبیری بیندیشد و در کنار آن با تخصیص به موقع اعتبارات به استان‌های سردسیری همچون استان اردبیل مسؤولان استان را در اجرای پروژه‌های مختلف یاری کنند.