سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

شهرک صنعتی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در استان اردبیل - خبر

 

 

شهرک صنعتی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در استان اردبیل

استاندار اردبیل و معاون وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان با حضور در مناطق مرزی دو کشور در استان اردبیل و پس از بررسی وضعیت چندین منطقه در نشستی راه کارهای تسریع راه اندازی شهرک صنعتی مشترک دو کشور در استان اردبیل را بررسی کردند.

شهرک صنعتی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در استان اردبیل

به گزارش خبرگزاری صداوسیما استاندار اردبیل در پایان این نشست گفت: با هدف راه‌اندازی شهرک صنعتی مشترک، سه نقطه از استان اردبیل مورد مشاهده وبررسی دو طرف قرار گرفت، استان اردبیل تامین آب ، برق و گاز را برای این شهرک صنعتی مشترک را عهده دار شد و ما ظرفیت‌های مناسب استان و معافیت‌های لازم برای سرمایه‌گذاران را به طرف آذری اعلام کردیم.
آقای بهنامجو با اشاره به اینکه نیمی از ظرفیت نیروگاه ۱۲۰۰ مگاواتی موجود در منطقه آزاد بوده و می‌توان از آن در شهرک صنعتی مشترک استفاده کرد افزود: فرودگاههای اردبیل و پارس‌آباد و بزرگراه‌های در حال ساخت مزیت و قابلیت بسیار خوبی برای این شهرک است.
وی گفت: در هفته‌های آینده با سفر هیات رسمی از جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان موضوع ایجاد شهرک صنعتی مشترک بار دیگربررسی شده و پس از طی مراحل کاری لازم با حضور ۲ رئیس‌جمهوری موضوع نهایی می‌شود.
آقای بهنامجو با اشاره به ساخت پایانه ریلی در تازه‌کند پارس‌آباد گفت: در نشست با وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان و رئیس راه‌آهن این کشور، درباره اجرای این پایانه ریلی توافق شد و ما منتظر بازدید طرف آذری هستیم تا پس از آن تفاهم نامه و قرارداد اصلی امضا شود.

عباس تابش، معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت کشورمان افزایش افزایش مراودات اقتصادی و صنعتی را به نفع دو کشور دانست و گفت: ایجادشهرک صنعتی باعث سرمایه گذاری های کلان توسط سرمایه گذاران دو کشور شده و باعث شکوفایی ظرفیت های صنعتی، بازرگانی وتجاری استان اردبیل وجمهوری آذربایجان می شود.
در ادامه معاون وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان گفت: هر نقطه از مناطق بازدید شده دراستان اردبیل برای ایجاد شهرک صنعتی مشترک دارای ویژگی‌های خاص خود است که باید بیشتر بررسی شود.
صفر اف افزود: ایجادشهرک صنعتی مشترک فصل جدیدی در روابط اقتصادی بین ۲ کشور دوست و همسایه است و قطعا این همکاری باعث تقویت روابط اقتصادی دوجانبه خواهدشد.
استان اردبیل ۳۸۰ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان دارد.