سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

شهروندان اردبیلی از خرید هیجانی خودداری کنند - خبر

 

 

شهروندان اردبیلی از خرید هیجانی خودداری کنند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: برخی با خرید بیش از نیاز و خارج از شرایط متعارف به کمبودها دامن می‌زنند در حالی که مایحتاج مردم کالای لوکس نیست و انتظار می‌رود شهروندان از خرید هیجانی خودداری کنند.

شهروندان اردبیلی از خرید هیجانی خودداری کنند

رامین صادقی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به تلاطم موجود در بازار اظهار کرد: کمبود روزانه ۲۷ تن تخم‌مرغ نابسامانی بازار عرضه را رقم زده، چرا که تولید استان اردبیل روزانه هشت تن است، در حالی که مصرف مردم به ۳۵ تن می‌رسد؛ از این رو باید از استان آذربایجان‌شرقی کمبود در این زمینه جبران شود که گاه تامین این محصول مورد نیاز خانوارها با مشکل روبه‌رو می‌شود.

وی بیان کرد: البته قرار است به صورت کشوری با هدف تعادل‌بخشی به بازار عرضه و تقاضا، تخم‌مرغ‌های بسته‌بندی شده در روزهای پایانی سال روزانه توزیع شود تا حد تعادلی را در بازار شاهد باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل در مورد وضعیت گوشت مرغ نیز گفت: با توجه به تقاضای بیش از حد بازار در این روزها، وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تامین نهاده‌ها برای مرغداری‌ها تلاش می‌کند تا با عرضه مناسب در این محصول، تنظیم بازار را انجام دهد.

وی با اشاره به قیمت مصوب ۲۰۴ هزار ریالی هر کیلوگرم گوشت مرغ، اضافه کرد: گاهی عده‌ای از مغازه‌داران مرغ را در بازار ۲۳۰ تا ۲۵۰ هزار ریال به فروش می‌رسانند که با نرخ مصوب مغایرت دارد و جهاد کشاورزی موظف شده است در روزهای آینده در نشستی با مرغداری‌ها از تامین نیاز بازار به صورت داخلی حمایت کند.

صادقی با تاکید بر ممنوع بودن خروج مرغ از استان اردبیل، تصریح کرد: بدون مجوز دامپزشکی هیچ مرغداری حق ندارد، محصول تولیدی خود را به خارج از استان بفروشد.

وی با بیان اینکه میزان تولید روزانه مرغ در استان اردبیل بیشتر از مصرف است، ادامه داد: بسیاری از اوقات حتی با افزایش تولید از سوی مجتمع‌های مرغداری روبه‌رو هستیم اما به نظر می‌رسد دست واسطه‌ها و دلال‌ها مانع شده است که در ماه‌های گذشته آرامش بازار مرغ پابرجا بماند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: آمادگی وجود دارد در صورت نیاز و با تصمیم ستاد تنظیم بازار مرغ منجمد در میادین و فروشگاه‌ها عرضه شود تا تعادل قیمت در این محصول اتفاق بیافتد و دغدغه‌ای در بین خانواده‌ها وجود نداشته باشد.

وی در مورد عرضه شکر بسته‌بندی نیز اظهار کرد: شکر بسته‌بندی شده یک کیلویی با نرخ ۸۷ هزار ریال در فروشگاه‌ها قابل عرضه است و خارج از این قیمت مصوب، هیچ فروشنده‌ای مجاز به عرضه شکر نیست.

صادقی افزود: برخی از واحدهای صنفی شکر را با ارز آزاد به فروش می‌رسانند که در این زمینه بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات حکومتی تلاش می‌کنند تا اجازه ندهند شکر بسته‌بندی شده یک کیلویی خارج از قیمت و شبکه فروش به صورت تقلبی به فروش برسد.

وی همچنین در مورد روغن جامد تشریح کرد: توزیع روغن جامد در بسته‌های ۴.۵ کیلویی از هفته آینده آغاز خواهد شد که امید می‌رود با توجه به شیوع ویروس کرونا، مردم از تجمع و صف بستن به هنگام خرید روغن جامد خودداری کنند؛ چرا که به اندازه کافی روغن به استان اردبیل در حال حمل است تا با قیمت مصوب عرضه شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل اضافه کرد: روغن مایع نیز به اندازه نیاز و حتی بیشتر از سهمیه تا کنون تخصیص یافته است و تا پایان سال سه هزار و ۵۰۰ تن نیز توزیع خواهد شد و مصرف‌کنندگان به میزان نیاز می‌توانند از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و منتخب خریداری کنند.