جهش تولید | چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹

شهرهای اردبیل آماده میزبانی از گردشگران نوروزی است - خبر

 

 

شهرهای اردبیل آماده میزبانی از گردشگران نوروزی است

در آستانه بهار و آغاز تعطیلات نوروزی تمام شهرهای استان اردبیل آماده میزبانی از مسافران و گردشگران نوروزی است تا امکان معرفی جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و طبیعی فراهم آید.

شهرهای اردبیل آماده میزبانی از گردشگران نوروزی است

 در بین شهرستان‌های مختلف شهرستان بیله‌سوار به دلیل هم مرزی با جمهوری آذربایجان و داشتن شرایط خاص این روزها خود را مهیای پذیرایی از گردشگران و مسافرانی کرده که بعد از ورود به اردبیل مقصدشان را شهر مرزی و گردشگری بیله‌سوار قرار دادند.

فرماندار شهرستان بیله‌سوار اظهار کرد: این شهرستان که از جاذبه‌های تاریخی،‌ طبیعی، اقتصادی، کشاورزی، صنایع دستی، جامعه ایلی و عشایری و همچنین مناطق دیدنی بسیار متعدد برخوردار است، آماده ورود گردشگران نوروزی است.

آرام حلیم تصریح کرد:‌ این شهرستان در فاصله 171 کیلومتری شمال شرق اردبیل واقع شده و با داشتن آب و هوایی مطبوع بهاری، کشتزارهای مختلف و همچنین اتراق بخشی از 32 طایفه ایل شاهسون دارای جاذبه‌های تاریخی همچون کاروانسرای شاه‌ عباسی، مزار سربازان گمنام، تپه ایلانجیغ، قیز قلعه‌سی و همچنین مدرسه تاریخی امام‌ خمینی در داخل شهر بیله‌سوار است.

وی جاذبه‌های طبیعی بیله‌سوار را کوه‌های خروسلو با شکارگاه منحصر به فرد، کشتزار زیبای دانه‌های روغنی و غلات، تپه نرگس،‌ دریاچه شورگول، سواحل رود ارس و بالهارود و طبیعت گول بلاغ است.

اما این شهرستان دارای جاذبه‌های اقتصادی منحصر به فرد به دلیل هم مرزی با جمهوری آذربایجان است که گمرک و بازار مرزی این شهرستان با تنوع محصولات عرضه شده محل دید و بازدید گردشگران است که البته از مرز جمهوری آذربایجان نیز در طول سال بیش از یک میلیون گردشگر ورود و خروج دارند که امکان تردد راحت از این گمرک فراهم است.

اما شهرستان گرمی نیز این روزها آماده پذیرایی از گردشگران و مسافران است به طوری که فرماندار گرمی با معرفی قابلیت‌های جغرافیایی و گردشگری از آمادگی ستاد خدمات سفر برای ارائه خدمات و راهنمایی‌های بیشتر خبر داد.

محمود علایی افزود: شهرستان گرمی با داشتن منطقه طبیعی گیلارلو، روستاهای زیبا و منحصر به فرد، مناطق مرزی آزادلو و دیگر امکانات و مواهب خدادادی این روزها خود را مهیای استقبال از مسافران و گردشگران کرده است.

سرعین نیز با داشتن 11 آب‌گرم معدنی و قرار گرفتن در دامنه کوه سترگ سبلان با صخره‌ها و آبشارهای طبیعی آماده میزبانی از گردشگرانی است که مقصدشان را شهر توریستی سرعین انتخاب کردند تا از این مواهب خدادادی استفاده کنند.

اما صنعت توریسم در استان اردبیل که با کلمه آب‌درمانی از دیرباز در هم آمیخته و تبدیل به مقوله‌های جدانشدنی از هم شدند در حال حاضر در استان اردبیل 113 دهنه چشمه آب‌ معدنی شناسایی شده که از این تعداد 76 دهنه چشمه آب گرم و 37 دهنه چشمه آب سرد معدنی است.

در سال‌های اخیر که مدرن‌سازی مجتمع‌ها در دستور کار قرار گرفته نتایج خوبی را به همراه داشته به طوری‌که مجتمع آب‌درمانی سردابه در غرب شهر اردبیل این روزها با امکانات و تجهیزات مناسب آماده استقبال از مسافران و گردشگران نوروزی است.

این آب‌گرم که در سال‌های اخیر به همت شرکت آب منطقه‌ای بازسازی شده به صورت مجتمع آب‌درمانی مجهز به امکانات دوش، رختکن، سونا، جکوزی، استخرهای زنانه و مردانه و سایر امکانات است.