سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

شهرستان خلخال به گل شهر اردبیل تبدیل می شود - خبر

 

 

شهرستان خلخال به گل شهر اردبیل تبدیل می شود

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: شهرستان خلخال با تولید بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شاخه گل در سال به عنوان قطب تولید گل رز هلندی در جنوب استان اردبیل تبدیل شده است.

شهرستان خلخال به گل شهر اردبیل تبدیل می شود

خلیل نیکشاد گفت: با اجرا و تکمیل طرح‌های گلخانه‌ای خلخال به گل شهر استان اردبیل تبدیل می‌شود به طوری که این شهرستان در اجرای طرح‌های گلخانه‌ای بویژه گلخانه‌های مقیاس کوچک بسیار مطلوب عمل کرده و جزو ۱۰ شهرستان برتر کشور در این زمینه است.

وی با بیان اینکه مدیریت جهاد کشاورزی خلخال برای راه‌اندازی ۷۶ واحد گلخانه‌ای مقیاس کوچک پروانه ساخت صادر کرده است، ادامه داد: همچنین ۱۵ طرح ایجاد گلخانه‌های مقیاس کوچک معیشت خانواده به مرحله بهره‌برداری رسیده و تعداد قابل‌توجهی نیز بزودی آماده افتتاح می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: برای گسترش گلخانه‌های کوچک مقیاس در سطح استان ۱۶۰ مجوز صادر شده که ۱۲۱ مورد آن به بانک‌های عامل جهت اخذ تسهیلات معرفی شده و ۱۰  واحد نیز آماده بهره‌برداری است.

نیکشاد در ادامه با اشاره ایجاد و راه‌اندازی شهرک‌های گلخانه‌ای نیز افزود: هشت واحد مجتمع گلخانه‌ای در هشت شهرستان استان در حال راه‌اندازی است که سطحی معادل ۲۸۹ هکتار را به خود اختصاص می‌دهد.

وی  اضافه کرد: در حال حاضر ۱۱ شهرک گلخانه‌ای در استان فعال است  به طوری که برای ۴۰ واحد دیگر نیز جواز تاسیس صادر شده ، چهار واحد در حال بهره برداری بوده و چهار واحد دیگر در سطح ۲۵ هکتار آماده واگذاری است.

به گفته نیکشاد شهرستان خلخال از لحاظ شرایط اقلیمی منطقه‌ای مناسب برای اجرای طرح‌های گلخانه‌ای از جمله گل رزهلندی و توت‌فرنگی بوده و در سال‌های اخیر اقدامات خوبی برای توسعه گلخانه‌ها در این شهرستان صورت گرفته است. همچنین شرایط اقلیمی مناسب و ارتفاع موردنیاز از دریا برای پرورش انواع گل‌های رز موجب شده تا سطح گلخانه‌های تولید گل رز هلندی این شهرستان بطور فزاینده‌ای افزایش یابد طوری‌که هم‌اکنون هشت واحد گلخانه‌ای بزرگ در سطح بیش از ۴.۵ هکتار با تولید بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شاخه گل در سال به عنوان قطب تولید گل رز هلندی در جنوب استان اردبیل تبدیل شده است.