رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۸

شهردار اردبیل خواستار امضای تفاهمنامه خواهرخواندگی با ترکیه شد - خبر

 

 

شهردار اردبیل خواستار امضای تفاهمنامه خواهرخواندگی با ترکیه شد

شهردار اردبیل خواستار امضای تفاهمنامه خواهرخواندگی اردبیل با چند شهر ترکیه شد.

شهردار اردبیل خواستار امضای تفاهمنامه خواهرخواندگی با ترکیه شد

حمید لطف‌اللهیان عصر امروز در نشست خود با سرکنسول ترکیه در تبریز که در شهر گردشگری سرعین برگزار شد، با اشاره به تشابهات فرهنگی و اجتماعی دو کشور ایران و ترکیه به ویژه شهرهای اردبیل با چند شهر ترکیه که مشترکاتی را دارند، ضرورت گسترش روابط همه‌جانبه را خواستار شد.

وی تصریح کرد: به لحاظ جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی و ارتباطات تجاری و اقتصادی از قبیل همکاری و نزدیکی اردبیل با شهرهای ترکیه می‌توان زمینه معرفی و شناساندن به همراه جذب سرمایه‌گذاران را شاهد بود.

شهردار اردبیل اظهار کرد: قطعاً چنین دیدارهایی پایه تقویت روابط است و با توجه با اینکه اردبیل جایگاه خاصی را در عالم تشیع دارد این ظرفیت نیازمند معرفی بیشتر و بهتر است که امیدواریم به کمک دوستان و همسایگان این معرفی و شناسایی توانمندی‌ها انجام شده و ختم به مراودات فرهنگی،‌ اجتماعی و اقتصادی سودمند برای طرفین شود.

لطف‌اللهیان از سرمایه‌گذاران ترک خواست تا در کنار بازدید از استان اردبیل با توجه به وجوه مشترک تاریخی، فرهنگی و اجتماعی رغبت و علاقه خود را برای سرمایه‌گذاری در شهر اردبیل اعلام کنند و در کنار آن زمینه تبادلات همه‌جانبه شهرهای اردبیل با شهر قونیه و ترابزون به انجام برسد.

وی خواستار نامگذاری خیابان‌های اردبیل به نام شهرهای ترکیه و به شکل متقابل در شهرهای ترکیه شد و بیان کرد: این خود می‌تواند زمینه تقویت روابط بیشتر و بهتری را فراهم کند.

لطف‌اللهیان در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: ما بیش از این با سرکنسول ایران در ترابزون دیدار کردیم و این دومین گام در دیدار با مسئولان ترکیه است تا بتوانیم در کنار معرفی و شناساندن اردبیل جایگاه با عظمت فرهنگ، ‌تاریخ، تمدن و اصالت این دیار را به دیگران بشناسانیم.

وی ادامه داد: قطعاً این نشست‌ها علاوه بر عایدات اقتصادی، ‌اجتماعی و فرهنگی ختم به تقویت خواهرخواندگی اردبیل با شهرهای ترکیه شده و در کنار آن جذب سرمایه‌گذاری‌ها را با نگاه نو در توسعه شهری شاهد می‌شویم.

شهردار اردبیل گفت: ما هر چقدر در تقویت این ارتباطات و تعاملات تلاش کنیم، قطعاً به نفع توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در شهر اردبیل است و چنین کارهای مشترک اقتصادی می‌تواند به نفع ایران و ترکیه باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، این دیدار با هدف افزایش ارتباط طرفین و تعاملات اقتصادی و فرهنگی با شهرهای خواهرخوانده اردبیل در ترکیه انجام شد که انتظار می‌رود این نشست‌ها برای تداوم و تقویت ارتباطات همه‌جانبه بین شهر اردبیل و شهرهای ترکیه باشد.