جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

شناسایی 70 هزار بیمار دیابتی در استان اردبیل - خبر

 

 

شناسایی 70 هزار بیمار دیابتی در استان اردبیل

رئیس انجمن دیابت استان اردبیل گفت: 70 هزار بیمار دیابتی در استان اردبیل شناسایی شده است.

شناسایی 70 هزار بیمار دیابتی در استان اردبیل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر منوچهر ایران پرور در حاشیه همایش دیابت با اشاره به اینکه هنوز بیماران دیابتی شناسایی نشده نیز در استان وجود دارد ، افزود: برای شناسایی افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت غربالگری در روستاها انجام گرفته و در شهرها نیز انجام می گیرد.

وی با اشاره به قابل پیشگیری بودن دیابت نوع 2 به میران 90 درصد افزود: این نوع دیابت با روش های ساده سبک از جمله سبک زندگی سالم و پرتحرک شامل 30 دقیقه ورزش روزانه حداقل پنج روز در هفته ، نظم در رژیم غذایی ، محدود کردن مصرف چربی و استفاده از میوه و سبزیجات قابل کنترل است.

ایران پرور دیابت را مهم ترین علت نارسایی های کلیه ، کوری ، قطع عضو ، بیماری های قلبی و سکته های مغزی عنوان کرد.

وی شعار امسال روز جهانی دیابت را مراقبت از چشم در بیماران دیابتی عنوان کرد و افزود: یک سوم از بیماران دیابتی درجاتی از درگیری چشمی دارند که اگر به موقع تشخیص و درمان نشود ، ممکن است به کوری منجر شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و متخصص غدد درون ریز کنترل دقیق قند خون در بیماران دیابتی را ضروری دانست و گفت: با کنترل منظم قند خون بسیاری از عوارض قابل پیشگیری است.

وی ادامه داد: فقط یک سوم دیابتی ها به طور منظم میزان قند خون خود را کنترل می کنند که این موضوع تاثیر زیادی بر کاهش عوارض دیابت بر سایر اندام ها دارد.

ایران پرور میزان استاندارد قند خون در افراد سالم را زیر 100 واحد عنوان کرد و افزود: در بیماران دیابتی این میزان بین 80 تا 130 در ناشتا و بعد از غذا نیز باید کمتر از 180 واحد باشد.
رئیس انجمن دیابت استان اردبیل استفاده از انسولین در بیماران دیابتی را بهترین درمان برای کاهش میزان قند خون دانست و گفت: دیابت نوع 2 با تنظم رژیم غذایی ، استفاده از داروهای خوراکی و انسولین می تواند به نحو مناسبی کنترل شود.