جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

شناسایی 270 گونه گیاهان دارویی در استان اردبیل - خبر

 

 

شناسایی 270 گونه گیاهان دارویی در استان اردبیل

رییس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل از شناسایی 270 گونه گیاهان دارویی در استان اردبیل خبر داد.

شناسایی 270 گونه گیاهان دارویی در استان اردبیل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حسین کربلایی خیاوی افزود: با تلاش و همت محققان این مرکز تاکنون 270 گونه گیاه دارویی در استان شناسایی و محل و تراکنش آنها نیز مشخص شده که این اطلاعات می تواند پایه و اساس مطالعات تخصصی و فنی بعدی در زمینه گیاهان دارویی باشد.

وی اظهار کرد: طرح تحقیقاتی جمع آوری و شناسایی و بررسی اکولوژیک گیاه دارویی تیره نعناعیان در اردبیل در دست اجراست و تاکنون 60 گونه از این گیاه شناسایی و جمع آوری شده و مطالعات بر روی مراحل فنولوژیکی و پراکنش آن ادامه دارد.

رییس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت: استان اردبیل بزرگترین کلکسیون گیاهان دارویی کشور را دارد.

کربلایی افزود: این کلکسیون با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ایستگاه سامیان اردبیل راه اندازی شده و 170 گونه گیاهان دارویی یک ساله ، 2 ساله و چند ساله بومی و غیر بومی را در خود جای داده است.

وی اظهار کرد: تلاش بر این است که این ایستگاه به محل تخصصی تولید بذور انواع گیاهان دارویی تبدیل و زمینه های توسعه و کشت این گیاهان بیش از پیش در استان فراهم شده و تعداد گونه های گیاهی این کلکسیون نیز به 250 گونه افزایش یابد.

کربلایی گفت: مشابه همین طرح را نیز در ارتباط با گونه پونه های سبلان در دست اجراست و این گونه از لحاظ ارزش اقتصادی و سود آوری و همچین ارزشی که از لحاظ پزشکی دارد بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی در ایستگاه تحقیقات سامیان اردبیل آمادگی دارد در صورت تخصیص اعتبارات مالی و پشتیبانی های لازم و حمایت های دستگاههای اجرایی این ایستگاه را به یکی از توانمندترین مرکز تهیه بذور گیاهان دارویی تبدیل و بذر و نشاء گیاهان دارویی را به صورت استاندارد و شناسنامه دار تهیه و در اختیار متولیان قرار دهد.