سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

شناسایی ۴۳۰ گونه گیاهان دارویی در استان اردبیل - خبر

 

 

شناسایی ۴۳۰ گونه گیاهان دارویی در استان اردبیل

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: تاکنون ۴۳۰ گونه گیاهان دارویی در استان شناسایی شده است.

شناسایی ۴۳۰ گونه گیاهان دارویی در استان اردبیل

خلیل نیکشاد، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد از گونه‌های مختلف گیاهان دارویی شناسایی شده در استان اردبیل مختص مناطق کوهستانی شهرستان خلخال بوده و این منطقه ظرفیت بزرگی برای کشت توسعه گیاهان دارویی محسوب می‌شود.

او با بیان اینکه سیاست سازمان جهاد کشاوزی ترویج و توسعه کشت این گیاهان دارویی در مناطق مختلف استان است، افزود: تاکنون ۴۳۰ گونه گیاهان دارویی در استان شناسایی شده که از این تعداد ۲۴۰ گونه در شهرستان خلخال قابلیت رشد دارند.

او تصریح کرد: ارتفاع مناسب از سطح دریا ،اقلیم متفاوت و خاک مرغوب در مناطق مختلف خلخال متناسب با کشت و توسعه انواع گیاهان دارویی بوده و سازمان جهاد کشاورزی استان از مجریان طرح‌های پرورش گیاهان دارویی و یا متقاضیان اجرای طرح‌های فرآوری گیاهان دارویی حمایت می‌کند.

نیکشاد گفت: وجود بیش از ۹۰ کیلومتر نوار ساحلی در حاشیه رودخانه بزرگ و پرآب قزل‌اوزن خلخال می‌تواند به عنوان ظرفیت بزرگی برای کشت و توسعه گیاهان دارویی در این منطقه از جنوب استان محسوب شود.

او افزود: با توجه به توسعه قابل توجه اراضی زیرکشت گل‌محمدی در خلخال ایجاد کارخانه و کارگاه‌های فرآوری این محصول می‌تواند تحول بزرگی در بحث فرآوری گیاهان دارویی منطقه ایجاد و در حل مشکل بیکاری منطقه موثر باشد.

نیکشاد با بیان اینکه هم‌اکنون ۲۵ نوع محصول کشاورزی و باغی در استان اردبیل تولید می‌شود، اظهارداشت: شرایط اقلیمی و آب و هوایی استان اردبیل بویژه اراضی مستعد خلخال ، گیوی ، مشگین شهر و نمین مناسب برای کشت و پرورش انواع گیاهان دارویی است.