جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

شناسایی ۲۰ منطقه برای اکتشاف معادن در استان اردبیل - خبر

 

 

شناسایی ۲۰ منطقه برای اکتشاف معادن در استان اردبیل

استاندار اردبیل گفت:۲۰ منطقه برای اکتشاف معادن در استان امید بخش معرفی شده است.

شناسایی ۲۰ منطقه برای اکتشاف معادن در استان اردبیل

استاندار اردبیل در دیدار با مدیرکل دفتر اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از سال ها پیش ۵ پهنه معدنی در استان اردبیل شروع شده و ۲۰ منطقه در این پهنه ها امید بخش اعلام شده است. 

اکبر بهنام جو افزود: اردبیل از لحاظ معدن و ذخایر فلزات معدنی یکی از مناطق بکر و منحصر بفرد است که با سرمایه گذاری کلان جهت بهره برداری و ایجاد اشتغال قابل توجه اقدام می شود.

وی با بیان اینکه با نگاه کارشناسی وزیر صمت و دولت به بحث اکتشافات معدن پهنه های معدنی استان اردبیل فعال می شود گفت: در سال جهش تولید و در شرایط حاکم اقتصادی فعال سازی و استفاده از معادن با ارزش، با اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم می توان از بحران پیش آمده عبور کرد و از ظرفیت های موجود در استان برای توسعه و پیشرفت آن بهره برد.

استاندار اردبیل تصریح کرد: با پیگیری هایی که انجام شده و قول مساعد مسئولان و جذب سرمایه گذاران متخصص معدنی جهت شدت بخشیدن به اکتشافات منابع موجود و ایجاد صنایع تبدیلی معدنی در منطقه یک انقلاب معدنی در استان ایجاد خواهد شد.

مدیرکل دفتر اکتشاف وزارت صمت نیز در دیدار با استاندار اردبیل با هدف بررسی قابلیت‌های این استان در حوزه اکتشاف معادن، تمرکز زدایی و واگذاری امور به استان‌ها را باعث پیشرفت و تسریع در کارها و نتیجه دهی متناسب با نیاز منطقه بیان کرد.

ابراهیم علی مولا بیگی گفت: طبق نتایج حاصله از تفویض اختیارات به استان‌ها، تصمیم بر این شده که مسائل و مشکلات موجود در بحث معادن در مرکز استان‌ها با اختیاراتی که سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها داده شده حل شود و انقلاب معدنی در کشور اتفاق بیافتد.

وی بر ضرورت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی در اکتشافات و استخراج مواد معدنی تاکید کرد و افزود: ما اجازه نداریم به هر قیمت ممکن عملکرد خود را بالا ببریم در صورتیکه که محیط زیست و منابع طبیعی را تخریب کنیم و آمار را بالا برده و از سویی حقوق دیگران را تضییع کنیم.

صادقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل نیز از احصای معادن راکد در استان اردبیل خبر داد و گفت: معادن راکد شناسایی و مشخص شده و پس از رفع معارض، در قالب نامه‌ای به استان‌ها اطلاع رسانی شده که آماده واگذاری به سرمایه گذاران در راستای استخراج معادن منجمد است در حالی که ۲۱۰ پروانه بهره برداری در استان اردبیل صادر شده و از این تعداد، ۱۲۰ مورد فعال است و بخشی نیز در مرحله برگزاری مزایده است.