سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

شناسایی و جمع آوری 189 گونه گیاه دارویی در اردبیل - خبر

 

 

شناسایی و جمع آوری 189 گونه گیاه دارویی در اردبیل

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت: ۱۸۹ گونه گیاه دارویی شمال غرب کشور در اردبیل شناسایی و جمع‌آوری شد.

شناسایی و جمع آوری 189 گونه گیاه دارویی در اردبیل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حسین کربلایی خیاوی، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل اظهار داشت: با توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود در مرکز، ما باید حضور پررنگ و تاثیرگذاری در بخش کشاورزی داشته باشیم که این موضوع از مهمترین اولویت‌ها به شمار می‌رود و با تحقیقات به روز و کارامد در این راستا تلاش می کنیم.

وی با اشاره به نقش و حضور فعال این مرکز در نمایشگاه توانمندی های کشاورزی اردبیل افزود: برگزاری نمایشگاه‌های کشاورزی در استان اردبیل با توجه به ظرفیت‌های موجود در این منطقه می‌تواند نقش بسیار حائز اهمیتی در توسعه بخش کشاورزی ایفا کند و حضور مرکز در این نمایشگاه‌ها باید اثربخشی داشته باشد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل تامین هسته های اولیه بذری را از دیگر اقدامات مهم تحقیقاتی مرکز  برشمرد و گفت: در حوزه تولید محصولات فناورانه و به ویژه تولید هسته‌های اولیه بذر محصولات کشاورزی، موفق به تولید یک هزار و 400 تن بذر پرورشی ویژه مناطق نیمه گرمسیر و سردسیر استان شده‌ایم که در اختیار کشاورزان استان و سایر مناطق کشور قرار خواهد گرفت.

کربلایی خیاوی با اشاره به احداث کلکسیون گیاهان دارویی در استان اظهار کرد: طرح احیا و توسعه کلکسیون گیاهان دارویی شمال غرب کشور با همکاری ستاد توسعه گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با جمع‌آوری نمونه‌های گیاهی از 189 گونه اندمیک و بومی گیاهان دارویی شمالغرب کشور در قالب 90 جنس و 44 تیره در پایگاه تحقیقاتی سامیان اجرا شده است.

وی با اشاره به اراقام زراعی ارائه شده در نمایشگاه افزود: از مهمترین شاخص‌های این ارقام می‌توان به ظرفیت عملکرد بالا، کمیت و کیفیت دانه بالا و تحمل به تنش‌های زنده و غیرزنده به ویژه کم آبی اشاره کرد، معرفی ارقام گندم متحمل به کم آبی سبب افزایش بهره‌وری مصرف آب و در نهایت پایداری تولید در شرایط سخت اقلیمی در مزارع گندم خواهد شد.